Blog IT, Blog Marketing

Dzięki łatkom Oracle bootowanie Linuksa będzie trwało nawet o połowę krócej

Dzięki łatkom Oracle bootowanie Linuksa będzie trwało nawet o połowę krócej

Maciej Olanicki , 04.05.2020 r.

Optymalizacji nigdy za wiele. Zwłaszcza tych, które mają wpływ na być może najważniejszy program komputerowy w ogóle, czyli jądro Linux. Wiele wskazuje na to, że w niedalekiej przyszłości systemy na nim oparte będą bootować się znacznie szybciej. Dzięki łatkom przygotowanym przez Oracle, które zmierzają do gałęzi mainline, czas potrzebny na bootowanie systemów linuksowych może zostać zredukowany nawet o 49%.

Oracle przyśpieszy bootwanie Linuksa

Jak zauważa Josh Triplett, jednym z czynników wpływających negatywnie na wydajność jądra Linux są sytuacje, kiedy nie wykorzystuje ono w pełni przepustowości pamięci i zamiast w pełni zagospodarowywać dzisiejsze możliwości wielordzeniowych procesorów, obciąża tylko jeden rdzeń. Problem ten rozwiązało na gruncie swojej modyfikacji jądra Oracle, z czego wkrótce najpewniej skorzystają wszyscy. Nie tylko na serwerach, ale także na pulpitach, komputerach jednopłytkowych czy urządzeniach IoT.

Dzięki opracowanemu przez Oracle frameworkowi PADATA możliwa jest bowiem pararelizacja zadań z zachowaniem wymaganej kolejności. PADATA umożliwia koordynację zadań wykonywanych dotąd na jednym rdzeniu i rozdzielenie ich na wiele rdzeni, eliminując tym samym wąskie gardła. W przypadku implementacji w jądrze Linux chodzi przede wszystkim o wąskie gardła w procesie bootwania. Najważniejszym czynnikiem, który wpływa aktualnie negatywnie na czas bootowania, jest inicjalizacja pamięci, która przeprowadzana jest na jednym rdzeniu. To właśnie ten aspekt mają zmienić łatki zaproponowane przez Oracle.

Bootowanie szybsze nawet do 49%

Wyniki dotychczasowych testów robią duże wrażenie. Na maszynach z procesorami o architekturze x86 łatki Oracle skracają czas bootowania nawet o 49%. W trakcie są testy wydajności inny architektur. Co ważne, implementacja łatek zaproponowanych przez Oracle nie wymaga skrupulatnego ograniczania dostępu do zasobów czy dostosowania priorytetów, jak ma to miejsce w przypadku innych łatek kandydujących do gałęzi mailline jądra Linux, gdyż PADATA działa podczas bootowania, kiedy system i tak jest bezczynny.

Przyśpieszenie bootwania o 6-49% udało się osiągnąć na Linuksie 5.6, ale nie ma co liczyć na to, że łatki Oracle zawitają do stabilnego wydania jądra już w wersji 5.7. W optymistycznym scenariuszu odczuwalne przyśpieszenie odczujemy w Linuksie 5.8. Należy przy to najpewniej dopiero początek prac nad optymalizacją boootwania dzięki łatkom Oracle i w dalszej przyszłości do mainline trafią kolejne usprawnienia. Więcej na temat frameworka PADATA można przeczytać na blogu Oracle.

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej