Blog IT, Blog Marketing

Jeszcze więcej Linuksa w Windowsie: WSL pojawi się w Eksploratorze Windows

Jeszcze więcej Linuksa w Windowsie: WSL pojawi się w Eksploratorze Windows

Maciej Olanicki , 09.04.2020 r.

Windows Subsystem for Linux to z pewnością jedna z najciekawszych funkcji kierowana do administratorówprogramistów, jaka pojawiła się w procesie rozwoju Windowsa 10. Kolejna duża aktualizacja systemu planowana na pierwszą połowę tego roku miała przynieść w WSL-u sporo nowości, a w zasadzie przeprowadzić w nim małą rewolucję. Dziś wiemy już na ten temat więcej, choć pojawiają się także wątpliwości.

WSL WSL-owi 2 nierówny

Architektura pierwszej odsłony Windows Subsystem for Linux miała do zaoferowania niezrównaną wydajność. Choć z początku możliwości subsystemu były bardzo ograniczone, to z czasem zaczął on przypominać pełnoprawną dystrybucję działającą w obrębie Windowsa, której wywołania systemowe były błyskawicznie tłumaczone na windowsowe. WSL oferował także błyskawiczny start i z aktualizacji na aktualizację coraz bardziej zaawansowaną integrację z systemem Microsoftu.

Tym większym zaskoczeniem była decyzja, by Windows Subsystem for Linux 2 był po prostu maszyną wirtualną z pełnym jądrem Linuksa działającą pod Hyper-V. Choć Microsoft zapewniał, że nie odbije się to dotkliwie na wydajności Linuksa wszytego w Windows, to szybko wyjaśniło choćby pod względem szybkości startu WSL 2 odstaje od „jedynki”. Zyskał jednak nowe możliwości, dzięki którym na subsystemie można korzystać między innymi z pełni możliwości Dockera.

Windows Subsystem for Linux 2 w Eksploratorze Windows

Teraz nadszedł czas na kolejne kroki mające na celu jeszcze ściślejszą integrację Windowsa z Linuksem. Na blogu Windows Insider poinformowano, że w kompilacji 19603 dostępnej w kanale Fast Ring pojawiły się nowości w Eksploratorze Windows. Jeśli użytkownik korzysta z Windows Subsystem for Linux 2, to odtąd będzie on mógł uzyskać dostęp do plików subsystemu z poziomu paska bocznego menedżera plików. Pojawi się tam ikona z Tuksem, zupełnie jakby była to kolejna partycja czy zewnętrzny nośnik.

wsl-explr-1
wsl-explr-2

Po jej kliknięciu w Eksploratorze wyświetlona zostanie lista wszystkich zainstalowanych dystrybucji Linuksa. Użytkownik będzie mógł następnie wybrać i przeglądać systemowe katalogi. Oczywiście integracja umożliwiająca dostęp do linuksowych plików z poziomu Windowsa była dostępna już wcześniej (np. za pośrednictwem PowerShella czy po prostu za pomocą polecenia explorer.exe użytego w kontekście danego foldera), tak teraz stało się to znacznie wygodniejsze dla miłośników GUI.

Ale czy kolejna duża aktualizacja w ogóle się ukaże?

Osobną kwestię stanowi termin, w jakim nowość ta zawita do stabilnego wydania Windowsa 10. Coraz częściej bowiem pojawiają się głosy, że Microsoft powinien pominąć kolejną aktualizację i zaprezentować nowości dopiero po koniec 2020 roku. Powodem takiego stanu rzeczy jest oczywiście chaos spowodowany koronawirusem – ostatnim, czego życzą sobie aktualnie zarówno administratorzy, jak i użytkownicy jest zamieszanie spowodowane przez potencjalnie wadliwe aktualizacje Windowsa.

Przesunięcie harmonogramu wydawniczego Windowsa 10 byłoby dla Microsoftu korzystne z jeszcze jednego powodu. Stanowiłaby bowiem płynne przejście z modelu zakładającego udostępnianie dużych aktualizacji z nowymi funkcjami co 6 miesięcy do cyklu, w którym Windows 10 zyskiwałby nowe funkcje raz na rok. Zwłaszcza że byłoby to zatwierdzenie już zachodzących przemian. Wszak druga aktualizacja zaprezentowana pod koniec zeszłego roku była tak naprawdę zestawem poprawek.

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej