Czeskie JetBrains znane jest ze swoich udanych zintegrowanych środowisk programistycznych – javowego IntelliJ IDEA oraz pochodnych (m.in. WebStorm PhpStorm czy PyCharm), a także z dużego wkładu w rozwój języka Kotlin. W ostatnim czasie firma zaprezentowała też własną czcionkę. Plany JetBrains na 2020 rok są jednak dalece bardziej ambitne, o czym świadczy opublikowana właśnie druga część roadmapy.
Co ważne, zarysowane w niej plany dotyczyć będą nie tylko IntelliJ, ale też wszystkich IDE, które na nim bazują. A plany są ambitne – zakładają bowiem, że rozwijane przez JetBrains oprogramowanie ma służyć nie tylko do pisania kodu, ale także wypełniać zadania stawiane zazwyczaj przed zwykłymi edytorami tekstu. W rezultacie IntelliJ i pochodne mają służyć jako edytor tekstu ogólnego przeznaczenia, z którym wygodnie i bez konieczności czekania na załadowanie całego IDE zmodyfikujemy np. tekstowe pliki konfiguracyjne czy README.
Aby to było możliwe, konieczne są prace nad optymalizacją. Pod względem funkcjonalności IntelliJ ma oczywiście wszystko, czego potrzeba, aby edytować nim dowolny ciąg znaków. Rzecz w tym, że musi on oferować możliwości edycji równie sprawnie, co choćby systemowy notatnik czy inny edytor umożliwiający pracę z czystym tekstem. JetBrains w 2020 r. udostępni więc specjalny tryb edytora, który będzie potrzebował znacznie mniej czasu na rozruch niż pełne IDE oraz nie będzie tak łasy na zasoby. Będzie jednak możliwość przełączenia się na pełne IDE jednym kliknięciem.
Twórcy planują także ewolucję swoich środowisk w kierunku, który z powodzeniem jest realizowany m.in. na gruncie Visual Code i Visual Studio. Chodzi o implementację uczonych maszynowo mechanizmów sugestii, dzięki którym na bazie autouzupełniania możliwe będzie ułatwienie i przyśpieszenie pracy z kodem. Jak przystało na dzisiejsze standardy, algorytmy będą orientowały się w kontekście i proponowały wieloskładnikowe rozwiązania stanowiące całe linijki kodu.
Nowości zapowiedzianych na bieżący rok jest znacznie więcej, z pozostałymi zapowiedzianymi funkcjami zapoznać można się na blogu JetBrains. Jak wspomnieliśmy, wpis stanowi drugą część roadmapy. Wcześniej zapowiedziano już bowiem sporo nowości w zakresie optymalizacji środowisk programistycznych i innych prac związanych z wydajnością poszczególnych IDE. Wygląda na to, że w 2020 roku warto będzie pilnie śledzić portfolio JetBrains.
Zobacz też: JetBrains prezentuje JetBrains Mono – świetną nową czcionkę dla programistów