JetBrains prezentuje JetBrains Mono – świetną nową czcionkę dla programistów

Maciej Olanicki , 19.01.2020 r.

JetBrains posiada imponujące portfolio, którego najjaśniejszym punktem zdaje się zintegrowane środowisko programistyczne dla Javy IntelliJ, ale też (czy raczej przede wszystkim) język programowania Kotlin, który lada moment stanie się głównym językiem programowania na Androidzie. JetBrains nie zasypuje gruszek w popiele i właśnie zaprezentowało kolejną propozycję.

jetbrainsmono2

Nie jest to jednak przedsięwzięcie tak wielkoskalowe jak IDE czy język programowania, co nie znaczy, że nie znajdzie wielu użytkowników. JetBrains udostępniło bowiem nową czcionkę kierowaną do programistów i zaprojektowaną z myślą o ich potrzebach. Czcionka nosi nazwę JetBrains Mono, została udostępniona na licencji Apache 2.0 i pobrać ze strony JetBrains może ją każdy zainteresowany.

Trzeba przyznać, że rzeczone dostosowanie czcionki do potrzeb programistów to nie przechwałki. Poczyniono wiele konkretnych zabiegów typograficznych, które mają się przełożyć na zwiększenie czytelności w interfejsach środowisk programistycznych, m.in. zwiększona została wysokość małych liter oraz uwydatniono elementy rozróżniające podobne do siebie znaki, nie sposób pomylić ze sobą np. 1, l, I czy średnika z dwukropkiem.

jetbrainsmono

Końcowy rezultat robi wrażenie. JetBrains Mono jest znacznie czytelniejsza niż popularna wśród programistów czcionka Consolas. JetBrains Mono dostępne w czterech wagach, z których każda posiada odpowiadającą kursywę, dostępne są polskie znaki diakrytyczne. Warto przy okazji wspomnieć, że także Microsoft udostępnił niedawno czcionkę Cascadia Code, która także kierowana jest w głównej mierze do programistów.

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT: