Pół roku po premierze pierwszej wersji poglądowej udostępniona została stabilna wersja systemu operacyjnego Fedora CoreOS. Jest to jeden z wariantów Fedory, który zaprojektowany został z myślą o zarządzaniu przepływami pracy opartymi na konteneryzacji z naciskiem na bezpieczeństwo i łatwość skalowania.
Fedora CoreOS to następca dwóch systemów rozwijanych dotychczas przez Red Hat od siebie niezależnie: Fedora Atomic Host (system typu immutable, analog kierowanej na stacje robocze Fedory Silverblue) oraz CoreOS Container Linux. W rezultacie w domyślnej instalacji znajdziemy szereg narzędzi służących do orkiestracji i zarządzania kontenerami.
CoreOS to system minimalistyczny: poza środowiskiem uruchomieniowym dla kontenerów znajdziemy w nim tylko samo jądro Linux, systemd i kilka dodatkowych usług, jak np. serwer SSH. System sporo czerpie ze wspomnianego modelu immutable: podczas pierwszego uruchamiania obraz wczytuje konfiguracje z chmury lub URL-u i tak tworzy partycje i systemy plików.
Z modelu immutable Fedora CoreOS odziedziczyła także założenie, że użytkownik nie będzie modyfikować /etc
, zamiast tego kondifuracji ma dokonywać za pomocą wspomnianego zewnętrznego pliku wczytywanego przy pierwszym uruchomieniu systemu. Dla aktualizacji przygotowano trzy kanały: wczesny testowy (next), testowy oraz stabilny.
Wydanie stabilnej wersji Fedory CoreOS jest równoważne z tym, że Red Hat zaleca już stosowanie tej dystrybucji w środowiskach produkcyjnych. Linki z obrazami do pobrania znaleźć można na oficjalnej stronie Fedory. Pozostaje mieć nadzieję, że równie sprawnie będzie przebiegał rozwój innych odmian i spinów Fedory, czego ostatnio życzył sobie także Matthew Miller.
Zobacz też: Jaka będzie Fedora w nadchodzącej dekadzie? Wizją podzielił się szef projektu