Blog IT, Blog Marketing

Jeden z najbezpieczniejszych systemów rezygnuje z nowego Firefoksa, zalecane ESR

Jeden z najbezpieczniejszych systemów rezygnuje z nowego Firefoksa, zalecane ESR

Maciej Olanicki , 13.01.2020 r.

OpenBSD to system, którego niekwestionowanym priorytetem w rozwoju jest bezpieczeństwo. Administracja projektu śmiało decyduje się na budzące niekiedy kontrowersje środki, by możliwie jak najbardziej uszczelnić swój produkt, czego dowiodła choćby całkowicie, wyłączając intelowski Hyper Threading w związku z podatności w mechanizmie predykcji procesorów x86.

Zobacz też: Aż 4 podatności znalezione w jednym z najbezpieczniejszych systemów operacyjnych

Rzecz jasna zdecydowane kroki na drodze do bezpieczeństwa OpenBSD nie obejmują tylko kwestii sprzętowych – co najmniej równie ważna jest przecież staranna selekcja domyślnych, preinstalowanych pakietów. Oczywiście nawet tak restrykcyjna polityka nie chroni OpenBSD od wpadek całkowicie – w ostatnim czasie donosiliśmy nie o jeden, lecz o czterech lukach bezpieczeństwa w mechanizmie logowania. Jedna z nich została zakwalifikowana jako krytyczna.

Każdy taki przypadek może być obierany przez twórców dystrybucji jako swoista ujma na honorze – nawet na stronie domowej systemu wita na wyświetlana czerwoną czcionką deklaracja, że OpenBSD to system, w którego domyślnej instalacji od bardzo dawna znalezione zostały tylko dwie luki bezpieczeństwa umożliwiające zdalną eksploatację. Ta bezkompromisowość znalazło ostatnio nowy wyraz – Janne Johansson ogłosił na blogu OpenBSD, że Firefox na gruncie tego systemu nie będzie już dłużej aktualizowany:

Drodzy użytkownicy OpenBSD, w związku z tym, że Firefox stał się zbyt skomplikowany do spakowania (dzięki cbindgen [generator plików nagłówkowych C/C++ dla bibliotek Rusta – przyp. red.] i zależnościom Rusta) w gałęzi stabilnej (ponieważ wymagałoby to przetestowania wszystkich komponentów korzystających z Rusta), stabilna gałąź 6.6 nie otrzyma aktualizacji z www/mozilla-firefox i pozostanie w niej podatność MFSA2020-03 i luki, które pojawią się później.

Rzeczona podatność MFSA2020-03 to krytyczna luka oznaczana jako CVE-2019-17026. Pojawiła się ona przed kilkoma dniami wraz z wydaniem Firefoksa 72. Błąd kompilatora JIT w obsłudze zawartości tablic prowadzący do podatności został załatany dzień po premierze nowej wersji, w wydaniu 72.0.1. Pośpiech ten był konieczny – Mozilla dysponowała bowiem informacjami, że CVE-2019-17026 jest już wykorzystywane do atakowania użytkowników przeglądarki.

To jednak nie stricte kwestie bezpieczeństwa zaważyły na losach Firefoksa w OpenBSD, lecz wspomniane trudności w spakowaniu programu. Nie oznacza to oczywiście, że użytkownicy tego systemu już zawsze będą skazani na wersję z krytyczną podatnością – to wszak byłoby na gruncie takiego systemu operacyjnego jak OpenBSD niedopuszczalne. Remedium okazuje się wydanie Extended Support Release: „z drugiej strony firefox-esr wciąż jest aktualizowany i rekomenduję przeniesienie się na tę wersję, jeśli korzystacie z OpenBSD 6.6”.

Aktualnie wydaniem ESR Firefoksa jest wydana na początku lipca 2019 r. wersja 68. Choć ważkość decyzji kierownictwa systemu operacyjnego uważanego przez wielu za cokolwiek egzotyczny może się wydać marginalna, to należy wziąć pod uwagę, że mowa o jednym z najbezpieczniejszych systemów operacyjnych, z jakich można dziś korzystać na komputerach osobistych. Skoro dostarczenie Firefoksa stanowi dla jego administracji taką trudność, to być może należałoby się zastanowić, w jakim kierunku zmierza rozwój tej świetnej przeglądarki, która wciąż traci użytkowników i jej udziały w rynku są dziś szacowane na 4,39%.

Zobacz też: System Hyperbola przenosi się na OpenBSD, bo Linux nie jest wystarczająco wolny

Key Account Manager

Warszawa
Aplikuj

Oracle E-Business Suite R12.2 Functional Consultant (Financial Modules):

Warszawa
Aplikuj

Senior Account Manager

Warszawa
Aplikuj

Key Account Manager

Warszawa
Aplikuj

AI Specialist

Warszawa
Aplikuj

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej