Blog IT, Blog Marketing

Coraz więcej laptopów z Linuksem. Czy Microsoft zezwoli na nowy trend?

Coraz więcej laptopów z Linuksem. Czy Microsoft zezwoli na nowy trend?

Maciej Olanicki , 27.12.2019 r.

Liczne prognozy dotyczące nadchodzącego roku w świecie Open Source wieszczą coraz większą liczbę komputerów osobistych, przede wszystkim zaś klasycznych laptopów i ultrabooków, które trafiać będą na rynek z preinstalowanymi dystrybucjami Linuksa. Wystarczy na moment darować sobie żarty o roku Linuksa na desktopach, by zauważyć, że liczba inicjatyw w rodzaju System76 czy Purism zwiększa się, a nawet rozszerza na rynek mobilny. Słuszność prognoz o popularyzacji tego trendu potwierdza decyzja twórców Kubuntu.

Rada odpowiedzialna za rozwój wariantu Ubuntu wykorzystującego środowisko KDE Plasma ogłosiła właśnie, że w partnerstwie z MindShareManagement i Tuxedo Computers, dostarczy na rynek zaawansowany pod względem specyfikacji laptop z preinstalowanym Kubuntu kierowany do poweruserów i programistów. Na Kubuntu Focus, bo taką nazwę nosi urządzenie, oprócz samego systemu operacyjnego zostanie zainstalowany zestaw narzędzi deweloperskich, frameworków, ale też Steam czy wolne narzędzia do obróbki multimediów.

Trzeba przyznać, że specyfikacja sprzętowa Kubuntu Focus do słabych z całą pewnością nie należy. W metalowo-plastikowej obudowie 16-calowego laptopa znajdziemy procesor Intel Core i7-9750H, grafikę NVIDIA GTX 2060, 32 GB RAM-u oraz pamięć Samsung 970 EVO Plus o wielkości jednego terabajta. Zarówno wielkość SSD, NVMe, jak i RAM będzie można rozbudować. Choć Kubuntu Focus w aktualnej postaci nie należy do urządzeń najsmuklejszych, to specyfikacja sugeruje, że sprawdzi się w swoich zastosowaniach.

Jak czytamy na blogu Kubuntu, Focus trafi na rynek na początku 2020 roku, zapewne w pierwszym kwartale. Nie jest na razie znana cena urządzenia, wiemy na pewno, że nie będzie to komputer tani. Kolejną niewiadomą jest dostępność laptopa, choć w tym zakresie można zakładać, że podobnie jak ma to miejsce w przypadku System76 czy Mintboksów, producent ograniczy się do dystrybucji internetowej. Czy to wystarczy, aby przekonać profesjonalistów IT, że kupno laptopa z preinstalowanym Linuksem może być jakkolwiek bardziej atrakcyjne niż samodzielna instalacja ulubionego systemu?

Na odpowiedź na to pytanie przyjdzie nam oczywiście poczekać. Niemniej, jak już wspomnieliśmy we wstępie, Kubuntu Focus dokłada swoją cegiełkę do rosnące w siłę trendu. Niewykluczone, że tracący na znaczeniu w obliczu Azure Windows odda kolejne części procenta udziału w rynku przenośnych deweloperskich stacji roboczych Linuksowi. Przy tej okazji warto przypomnieć inną tego typu rywalizację sprzed dobrych kilku lat – chodzi mianowicie o rynek netbooków.

kubuntufocus1

Nie będzie przesady w twierdzeniu, że Microsoft – znacznie wydłużając okres wsparcia dla Windowsa XP i sprzedając OEM-owe licencje po bardzo niskich cenach – jawnie przyczynił się do zgaszenia w zarodku potencjału, jaki tkwił w tanich, niewielkich netbookach z preinstalowanym Linuksem. Dość powiedzieć, że na Computeksie w 2009 roku Johny Shih z ASUS-a w towarzystwie Stevena Guggenheimera dosłownie przeprosił za zaprezentowanie dzień wcześniej netbooka ASUS Eee z preinstalowanym Androidem.

Lata minęły, netbooki nie przetrwały próby czasy. Być może byłoby inaczej, gdyby sprzedawano je z Linuksem, co w najjaskrawszym przejawie taktyki Embrace, extend, estinguish uniemożliwił Microsoft, wydłużając okres wsparcia dla Windowsa XP do 13 (sic!) lat. Dziś jednak Microsoft deklaruje, że kocha Linuksa i trzeba przyznać, że robi sporo, by tej miłości dowodzić. W dobie prężnego rozwoju Windows Subsystem for Linux wciąż nie jest jednak takie oczywiste, czy korporacja pozwoli na rozwój linuksowych stacji robocznych.

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej