Blog IT, Blog Marketing

Premiera Azure Sphere w lutym. Czy Linux od Microsoftu podbije Internet Rzeczy?

Premiera Azure Sphere w lutym. Czy Linux od Microsoftu podbije Internet Rzeczy?

Maciej Olanicki , 29.10.2019 r.

Po ponad roku zamkniętych testów zbliża się termin premiery Azure Sphere – kompletnej propozycji Microsoftu dla przedsiębiorstw zainteresowanych Internetem Rzeczy. Na Azure Sphere składają się trzy elementy – certyfikowane mikrokontrolery wyprodukowane między innymi przez MediaTeka, portfolio usług zabezpieczających infrastrukturę oraz… nowy system operacyjny Microsoftu bazujący na jądrze Linux. Warto zatem bliżej przyjrzeć się ofercie, która będzie dostępna dla każdego już za kilkanaście tygodni, w lutym 2020 roku.

Nie będzie przesady w twierdzeniu, że Azure Sphere to dla Microsoftu nowy skok na (częściowo) nowy segment rynku – Internet Rzeczy. Częściowo, gdyż nie można powiedzieć, aby prowadzona przez Satyę Nadellę korporacja była na tym polu debiutantem. Dość wspomnieć system operacyjny Windows 10 IoT Core, czy usługi dla przemysłu znane pod ogólną nazwą jako Intelligent Edge. Azure Sphere jest jednak propozycją bardziej kompletną, oferująca klientom nie tylko oprogramowanie czy infrastrukturę chmurową, ale także wyspecjalizowany sprzęt. A wszystko to przede wszystkim z naciskiem na bezpieczeństwo.

Za projekt i produkcję od strony sprzętowej odpowiadać będzie MediaTek, który – rzecz jasna w ścisłej współpracy z Microsoftem – tak dostosował złożony z trzech ARM-owych rdzeni układ MT3620 (Cortex A7 i Cortex M4), aby mogły sprawdzić się w zadaniach, jakie stawiać będzie przed nim użytkownik Sphere. Nie chodzi bowiem o kolejną płytkę z logiką z okrojoną dystrybucją Linuksa na pokładzie, lecz o sprzętowo-programową usługę, której celem ma być zabezpieczenie infrastruktury IoT.

Niemniej partnerstwo Microsoftu z MediaTekiem to zaledwie początek, jeśli chodzi o prace nad sprzętem certyfikowanym na potrzeby Azure Sphere. W toku są już prace nad układem NXP, który stanowił będzie rozszerzenia dla już istniejącego mikrokontrolera i.MX 8 i ma sprawdzić się w wymagających przepływach pracy, np. na potrzeby tzw. sztucznej inteligencji, ale też przetwarzania grafiki. Także Qulacomm współpracuje z Microsoftem – w rezultacie Azure Sphere będzie dysponował czipami wyposażonymi w energooszczędne moduły łączności.

Podczas IoT Solutions World Congress ogłoszono także plany Microsoftu wobec przejętego po zakupie firmy Express Logic systemu ThreadX – bodaj najpopularniejszego systemu operacyjnego czasu rzeczywistego na świecie. Podczas imprezy ogłoszono, że odtąd nosił on będzie nazwę Azure RTOS – Sphere będzie zatem dysponowało co najmniej dwoma systemami operacyjnymi. Nad kompatybilnością z Azure RTOS-em pracuje już producent mikrokontrolerów Renesas. Ponadto uruchomienie tego system czasu rzeczywistego będzie także możliwe na wspomnianym czipie MediaTeka na rdzeniach Cortex M4.

azuresphere

Podczas kongresu stosunkowo niewiele nowego dowiedzieliśmy się z kolei na temat dystrybucji Azure OS. Rąbka tajemnicy nie uchylono nawet kwestii dostosowanego do jego potrzeb linuksowego jądra. Poznaliśmy natomiast datę premiery Azure Sphere – wyznaczona została na luty 2020 roku. Co prawda już teraz płytki z procesorami MediaTeka i dostosowaną do potrzeb zabezpieczania IoT dystrybucją Microsoftu były dostępne dla zastosowań prototypowych, ale od lutego Azure Sphere będzie mogło oficjalnie wkroczyć na środowiska produkcyjne. Więcej informacji na ten temat uzyskać można na blogu Microsoft Security.

Zobacz też: Rekordowe wyniki Microsoftu! Po raz pierwszy Azure zarobiło więcej niż Windows

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej