Blog IT, Blog Marketing

Rust zyskał silnego sprzymierzeńca. Amazon zainwestuje w rozwój języka Mozilli

Rust zyskał silnego sprzymierzeńca. Amazon zainwestuje w rozwój języka Mozilli

Maciej Olanicki , 15.10.2019 r.

W ostatnim czasie na łamach naszego bloga przekonywaliśmy, że przed językiem programowania Rust maluje się świetlana przyszłość. Ma on zadatki, by w niskopoziomowym kodzie zastąpić duet C/C++ oraz mocne wsparcie, także finansowe, branżowych korporacji. Do ich listy można już dopisać kolejną organizację i w zasadzie trudno o potężniejszą – tym razem swoje wsparcie zadeklarował Amazon.

Świetlana przyszłość Rusta

Rust może się okazać największym dziełem Mozilli, większym nawet niż Firefox. To właśnie na łonie Fundacji narodził się język, do dziś zresztą Mozilla jest głównym fundatorem jego dalszego rozwoju i popularyzacji. Od jakiegoś czasu nie jest jednak w tej pracy odosobniona – zainteresowanie Rustem wyraża Microsoft, Intel, a nawet społeczność skupiona wokół rozwoju jądra Linux.

Oczywiście każda z wymienionych stron ma w tym swój interes. Microsoft szuka sposób na ograniczenie liczby podatności wynikających z błędów w obsłudze pamięci. Rust oferuje bowiem przed nimi znacznie lepszą ochronę niż wykorzystywane w pracach m.in. nad Windowsem czy Officem C i C++. W Microsoft Security Response Center otwarcie mówi się o tym, że Rust mógłby być godnym następcą leciwej pary.

Intel z kolei inwestuje w równorzędność Rusta z C/C++, tj. prace, które mają zapewnić deweloperów, że możliwości wszystkich języków są takie same. Według niebieskich język Mozilli to bowiem „przyszłość programowania systemowego”. Z kolei programiści rozwijający jądro Linux chcą dopuścić możliwość pisania w Ruście sterowników, co ma się przełożyć na ich wyższą jakość.

Zobacz też: Czy Rust to nowe C? Przed językiem Mozilli maluje się świetlana przyszłość

Amazon dorzuci swoje trzy grosze

Teraz na blogu deweloperskim Amazon Web Services ukazał się komunikat obwieszczający, że także korporacja Jeffa Bezosa dołączyła do grona organizacji wiążących z Rustem duże nadzieje. Język został doceniony za szybkość i relatywnie niewielkie narzuty na zasoby, mechanizmy pozwalające na unikanie błędów w obsłudze pamięci, świetnie przygotowaną dokumentację oraz dopracowany kompilator.

Zalety te skłoniły Amazon do zainwestowania w Rusta, niemniej z komunikatu nie dowiadujemy się zbyt wiele o kwotach czy konkretnych celach, na jakie zostaną one przeznaczone. Tim Anderson z The Register dotarł do jednak informacji, że partnerstwo będzie między innymi polegać na udostępnianiu infrastruktury AWS na potrzeby rozwoju Rusta. Amazon ma także odegrać ważną rolę w dywersyfikacji źródeł finansowania języka.

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej