Blog IT, Blog Marketing

Boty w pierwszej połowie 2020 roku

Boty w pierwszej połowie 2020 roku

Marcin Sarna , 27.10.2020 r.

Jak wyglądała ich aktywność?

Botów jest… bardzo dużo według Cloudflare

Zautomatyzowany ruch stanowi prawie 40% całkowitego ruchu internetowego. Cloudflare opublikowało właśnie analizę tego jak wyglądała aktywność botów w okresie od stycznia do lipca 2020 roku. Cloudflare grupuje ruch w cztery kategorie związane z botami:

  • Zweryfikowano
  • Zdecydowanie zautomatyzowane
  • Prawdopodobnie zautomatyzowane
  • Prawdopodobnie człowiek

60,6% ruchu odnotowanego przez Cloudflare to prawdopodobnie ludzie, 19,3% to prawdopodobnie automatyzacja, 18,1% to zdecydowanie zautomatyzowany ruch, a tylko 2,1% pochodzi ze zweryfikowanych botów. W sumie 39,5% otrzymanych żądań pochodzi więc od jakiegoś bota.

Boty pracują inaczej

Regularny ruch waha się w ciągu dnia. Boty też mają swoją rutynę i jest różnica między ruchem generowanym przez ludzi a ruchem generowanym przez roboty. Ruch ludzi jest bardzo zróżnicowany, ale można go przewidzieć w ciągu dnia. Na przykład widać 15% spadek ruchu ludzi na początku dnia, między północą a 05:00 czasu UTC, co odpowiada końcowi godzin pracy w obu Amerykach, oraz wzrost o 25% w godzinach pracy, od 14:00 do 17:00 UTC, gdzie ruch jest największy.

I odwrotnie, ruch botów jest bardziej spójny. Widoczna jest również różnica między dobrymi i złymi botami: dobre boty są jeszcze bardziej spójne, z niewielkimi wahaniami godzinowego ruchu. Dlaczego? Duża część botów, dobrych i złych, wykonuje to samo zadanie w Internecie. Dobry bot odwiedzający witrynę może robić to, aby dodać ją do wyszukiwarki, podczas gdy zły bot zrobi to samo z innych powodów. Ale też wiele botów śledzi godziny pracy. Na przykład boty wyłapujące okazje w sklepach są bardziej aktywne, gdy pojawiają się nowe produkty.

Według regionów

Ameryka Północna wyróżnia się jako główne zautomatyzowane źródło ruchu; stamtąd pochodzi ponad 50% zdecydowanie zautomatyzowanego ruchu, a także stanowi on prawie 80% całego zweryfikowanego ruchu botów. Europa odpowiada za drugą co do wielkości część ruchu, a za nią Azja.

Sprawdź oferty pracy na TeamQuest

Większość requestów w Ameryce Północnej pochodzi z zaledwie trzech krajów - Stanów Zjednoczonych, Kanady i Meksyku co raczej nie jest dziwne. Ale same Stany Zjednoczone odpowiadają aż za 88% wszystkich żądań, 82% żądań z prawdopodobnych źródeł ludzkich, 96% żądań ze zdecydowanie zautomatyzowanych źródeł, 88% żądań z prawdopodobnych zautomatyzowanych źródeł ruchu i 98% żądań wysyłanych przez zweryfikowanego bota.

Boty podczas COVIDu w Europie

Podczas trwającej pandemii koronawirusa wiele osób pracowało w domu, a nawet ci, którzy nie mają takiej możliwości, korzystają z Internetu w nowy sposób. W skali globalnej obserwujemy średni wzrost aktywności ruchu (w ogóle) o 10%, podczas gdy w Ameryce Północnej odnotowano wzrost o ponad 40% w porównaniu z początkiem roku. Niektóre regiony, takie jak Afryka i Azja, niewiele się zmieniły, podczas gdy w innych, takich jak Europa, aktywność się zwiększyła ale zdążyła już też wrócić do poprzednich poziomów.

Zweryfikowany ruch botów jest stały, z wyjątkiem Włoch, z ogromnym wzrostem między marcem a majem.

W pierwszej połowie 2020 roku odnotowano więc ogromny wzrost ruchu internetowego (o około 35% od początku roku), napędzany przez trwającą pandemię koronawirusa, a niektóre boty to wykorzystały.

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej