Blog IT, Blog Marketing

Koniec ery Dony Sarkar, program Windows Inisider pozostaje bez kierownictwa

Koniec ery Dony Sarkar, program Windows Inisider pozostaje bez kierownictwa

Maciej Olanicki , 07.10.2019 r.

Model aktualizacji Windowsa 10 to nie jedyna nowość w zakresie dystrybucji i harmonogramu prac, jaką wprowadził „najlepszy z Windowsów”. Zmiany zaszły także w innym kluczowym aspekcie, jakim jest testowanie oprogramowania. Choćby zeszłoroczna jesienna (tylko z nazwy) aktualizacja dowiodła, że program Windows Insider po prostu nie działa należycie. Teraz problemy zdają się znajdować odzwierciedlenie w decyzjach personalnych.

Przyznajmy to sobie: Windows Inisder nie działa

Program Windows Inisder miał sprawić, że wokół Windowsa wyrośnie społeczność zaangażowana w rozwój systemu, podobnie jak ma to miejsce na gruncie Open Source. Zamiast potężnego (i kosztownego) sztabu profesjonalnych testerów oprogramowania, Microsoft zaczął korzystać z pomocy użytkowników. Ci jednak niechętnie dzielili się informacją zwrotną, używając kanałów Fast Ring w celu szybszego otrzymywania nowości.

Dochodziło zatem do kuriozalnych sytuacji – zamiast otrzymywać raporty o błędach, Microsoft otrzymywał skargi i zażalenia na wadliwe działanie systemu. Użytkownicy kanału testowego byli rozgoryczeni błędami. Często największym ich wkładem było dostarczanie zróżnicowanych platform sprzętowych, na których Microsoft mógł testować kompilacje. Niestety, przytaczany już przykład wersji 1809 pokazał, że wciąż jest ich zdecydowanie zbyt mało.

Program testowego Windowsa nie sposób uznać za sukces, a przez wielu zrezygnowanie z usług profesjonalnych testerów na rzecz społeczności wolontariuszy jest oceniane jako strategiczny błąd Microsoftu, który przyczynił się w znaczniej mierze do problemów z dużymi aktualizacjami Windowsa 10. Dziś dowiadujemy się, że w programie Windows Inisder pojawią się zmiany – Dona Sarkar, manager kierująca programem, została przesunięta na inne stanowisko.

Program Windows Inisder pozostaje bez lidera

donasakar Dona Sarkar, fot. Microsoft.

Sarkar piastowała stanowisko szefowej programu Windows Inisder od połowy 2016 roku, wówczas zastąpiła na tym stanowisku Gabe’a Aula. Dziś, w nieco lakonicznym i dość niejednoznacznym wpisie ogłoszono, że odtąd Dona będzie pracować w zespole Microsoft Developer Relations, gdzie będzie zaangażowana w pracę ze społecznością programistów i rozwój takich narzędzi, jak Microsoft Flow czy PowerApps.

Bodaj największym zaskoczeniem jest jednak, że nie został dotąd wyłoniony następca na Dony na stanowisku szefa programu Windows Insider. „Obecnie poszukujemy nowego lidera Windows Insider Program” – czytamy w komunikacie. Trzeba przyznać, że pośpiech w zmianach kadrowych jest dość zaskakujący, zwłaszcza na krótko przed premierą kolejnej aktualizacji Windowsa, która oznacza uruchomienie kolejnego etapu testów.

Czy Microsoft zaczął zdawać sobie sprawę, że program Windows Inisder nie spełnia stawianych przed nim zadań? Powrót do tradycyjnych testów i zachowanie wolontariuszy jako testerów uzupełniających zapewne wyszłoby wszystkim użytkownikom systemów Microsoftu na dobre, ale trudno liczyć na taki obrót sprawy. Microsoft otworzył insiderskie programy m.in. także dla Office’a czy Skype’a i nie sposób oczekiwać, że się z nich teraz wycofa.

Zobacz też: Do czego Microsoftowi jest dziś potrzebny na rynku konsumenckim Windows?

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej