Blog IT, Blog Marketing

Wyciekły adresy e-mail, numery telefonów, hasła i IP użytkowników Foxit Readera

Wyciekły adresy e-mail, numery telefonów, hasła i IP użytkowników Foxit Readera

Maciej Olanicki , 30.08.2019 r.

Oprogramowanie firmy Foxit Software, na czele z Foxit Readerem, to bardzo popularna alternatywa dla produktów Adobe. Kolejne produkty z Foxit w nazwie pozwalają zarówno na przeglądanie PDF-ów, jak i ich zaawansowane przetwarzanie. Do pełni funkcji zyskać można możliwość po rejestracji konta. Niestety, Foxit Software ogłosiło dziś, że doszło do poważne incydentu w zakresie ochrony danych osobowych.

Z oficjalnego komunikatu dowiadujemy się, że z bazy Foxit Software wyciekły tak wrażliwe dane, jak adresy e-mail, hasła, nazwy użytkowników, numery telefonu oraz adresy IP. Wszystko wskazuje na to, że hasła wyciekły w niezaszyfrowanej postaci, mamy zatem do czynienia z niemałą katastrofą. Zwłaszcza że nie będzie przesady w twierdzeniu, że np. z Foxit Readera korzystają miliony użytkowników na całym świecie.

Dochodzenie mające ustalić skalę wycieku jest w toku. Producent programów Foxit skontaktował się już z użytkownikami, których dane miały zostać skradzione i wymusił reset ich haseł. Warto zwrócić uwagę, że oprócz interesującego portfolio programów darmowych Foxit z powodzeniem sprzedaje także licencje firmom. Pozostaje żywić nadzieje, że na opcjonalne zakładanie konta nie skusiło zbyt wielu użytkowników.

W całym równaniu mamy jeszcze jedną niewiadomą – Foxit Software nie ujawniło dotąd informacji o liczbie kont, do których nieautoryzowany dostęp uzyskali włamywacze. A to niestety nie wróży niczego dobrego. Zwłaszcza jeśli uzasadnione okażą się podejrzenia, że doszło do wycieku haseł w niezaszyfrowanej postaci. Wówczas w poważnych tarapatach znajdą się nie tylko użytkownicy, ale także samo Foxit Software.

Zobacz też: Anonimizacja danych to bajka: naukowcy pokazali, że mogą zidentyfikować każdego

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej