Blog IT, Blog Marketing

Po aferze z biblioteką Standard npm zakazuje wyświetlania reklam w terminalu

Po aferze z biblioteką Standard npm zakazuje wyświetlania reklam w terminalu

Maciej Olanicki , 30.08.2019 r.

Przed kilkoma dniami informowaliśmy o kontrowersyjnej decyzji, jaką podjęli twórcy javascriptowej biblioteki Standard. W poszukiwaniu źródeł finansowania rozpoczęli on współpracę z firmą Funding. Ta dostarcza skrypty, dzięki którym w terminalu Node.js za pośrednictwem menedżera pakietów npm można wyświetlać reklamy. Na reakcje twórców npm na podobne praktyki nie trzeba było długo czekać.

npm-funding Przykładowa reklama wyświetlana w Terminalu.

Nowe (chybione) metody finansowania Open Source

Gwoli przypomnienia – twórcy Standard zdecydowali się na reklamowanie produktów i usług firm trzecich za pomocą komunikatu poinstalacyjnego. Już wcześniej programiści zaangażowani w rozwój oprogramowania Open Source wykorzystywali npm do wyświetlania próśb o dotacje. To jednak dla społeczności nie równa się wyświetlaniu tekstowych bannerów promujących produkty czy usługi innych.

Tego dla deweloperów było za wiele i na twórców Standard runęły gromy krytyki. Ci się szczególnie nie zrazili i wciąż wyświetlali reklamy w terminalach. To się jednak wkrótce zmieni, za sprawą zmian, jakie pojawią się w regulaminie samego menedżera npm. Szczegółami podzielił się w rozmowie z ZDNet Ahmad Nassri, dyrektor techniczny domyślnego menedżera Node.js.

npm stanowczo się przeciwstawia

Wkrótce z npm zbanuje wszystkie paczki, które wyświetlają reklamy podczas uruchamiania, instalacji lub na jakimkolwiek innym etapie rozwoju oprogramowania. Blokowane będą też pakiety, których podstawową funkcją jest wyświetlanie reklam. npm będzie decydować wyłącznie na podstawie samego aktu wyświetlania reklam, do blokady nie wystarczy jedynie kod umożliwiający potencjalne ich wyświetlanie.

Na decyzję npm błyskawicznie zareagował twórca paczki Funding, dzięki której dostarczano skrypty reklamowe między innymi twórcom Standard. Zaraz po ogłoszeniu nowej polityki antyreklamowej, prace nad Funding zostały wstrzymane, a administracja nie bez goryczy stwierdziła, że „dni swobodnego w zakresie formy zachęcania [do wspierania – przyp. red.] zostały policzone”.

Zobacz też: Oto Hermes, otwarty silnik JavaScript Facebooka dla aplikacji React Native

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej