Blog IT, Blog Marketing

Android Studio 3.5 dostępne – Project Marble wkroczył w fazę stabilną

Android Studio 3.5 dostępne – Project Marble wkroczył w fazę stabilną

Maciej Olanicki , 21.08.2019 r.

Google ogłosiło premierę nowej wersji najpopularniejszego androidowego IDE. Android Studio 3.5 może już pobrać każdy. Zgodnie z przyjętym założeniami Projektu Marble, najnowsza wersja IDE po raz kolejny skupia się jednak nie na dostarczaniu ogromu dużych nowości, lecz na licznych poprawkach doskonalących środowisko pod względem stabilności, optymalizacji i eliminacji błędów.

androidstudio35-pamiec Nowości w ustawieniach pamięci.

Google chwali się, że wraz z Androidem Studio 3.5 rezultaty wdrażania Projektu Marble można uznać za stabilne. Podzielono je na trzy kategorie – kondycja całego środowiska, dopieszczanie funkcji oraz pozbywanie się błędów. Szczególnie ważna będzie pierwsza kategoria. Chodzi bowiem nie tylko o optymalizację całego IDE, ale także o funkcje pozwalające na optymalizację aplikacji.

W rezultacie w Android Studio 3.5 dostępny jest system automatycznych rekomendacji ustawień pamięci. Środowisko odtąd samo rozpozna, czy aplikacja potrzebuje więcej RAM-u i poinformuje dewelopera o konieczności dostosowania wielkości sterty. Ponadto zredukowano opóźnienia podczas edycji znaczników XML, przyśpieszono czas budowania aplikacji oraz przyśpieszono odczyt i zapis na dyskach na stacjach z Windowsem.

androidstudio35-io Komunikat o ew. opóźnieniach w I/O.

Liczne nowości pojawiły się także w zakresie dopieszczania funkcjonalności środowiska. Wymienić można tu między innymi wprowadzenie funkcji zastosowywania zmian w kodzie bez konieczności modyfikowania całego APK. Rozwiązanie to zastąpił funkcję Instant run i ma pozwolić na stabilniejsze testowanie aplikacji za sprawą wykorzystania konkretnej wersji API dla danej wersji systemu (od Oreo w górę).

Więcej informacji na temat nowości, jakie pojawiły się w Android Studio 3.5 oraz linki do instalatorów znaleźć można na oficjalnym blogu deweloperskim Androida.

Zobacz też: StackOverflow Developer Survey 2019 – Python i Visual Studio Code biorą wszystko

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej