Blog IT, Blog Marketing

Linux 5.2 dostępny – żegnamy nieśmiałego krokodyla, witamy sepiolidę

Linux 5.2 dostępny – żegnamy nieśmiałego krokodyla, witamy sepiolidę

Maciej Olanicki , 09.07.2019 r.

Dostępne jest już nowe wydania jądra Linux. Wersja 5.2 po raz kolejny znacznie poszerza listę obsługiwanego sprzętu, ale też zrywa z dotychczasową nazwą kodową jądra. Linus Torvalds zdecydował, że Shy Crocodile może już przejść na emeryturę i zostaje zastąpiony przez sepiolidę – to rząd głowonogów nazywanych także kałamarnicami krótkonogimi spokrewniony z mątwami.

Zobacz też: Linux 5.1 z nowym interfejsem I/O i obsługą pamięci nieulotnych jako RAM

Do kodu jądra w nowej wersji dopisano 596 tys. linijek kodu. Wśród największych nowości warto wymienić obsługę procesorów Intel Comet Lake, dodano także natywną obsługę zaprezentowanych pod koniec marca przez NVIDIĘ komputerów jednopłytkowych Jetson Nano oraz układów Intel Agilex. Ponadto do nowej wersji trafiły liczne i odczuwalne optymalizacje FPU w architekturze x86 oraz nowy sterownik PCIe dla laptopów z Ryzenami.

Komputer jednopłytkowy NVIDIA Jetson Nano.

Licznych nowości nie mogło także zabraknąć w zakresie obsługi nowych grafik – Linux oferuje już pełną obsługę grafik wykorzystywanych w procesorach Intela 11. generacji (wyszła z fazy eksperymentalnej), pojawiły się sterowniki dla układów Mali Lima oraz Panfrost, nouveau oferuje już obsługę karty GeForce GTX 1650. Poprawki pojawiły się w sterownikach do karty ATI Radeon X1000 oraz w obsłudze mechanizmu FreeSync. Jądro oferuje też obsługę serwerowych SoC-ów Intela Elkhart Lake.

Zobacz też: Ubuntu 19.04 Dyskotekowy Dingo dostępne z Linuksem 5.0 i najnowszym GNOME

Dobre wieści mamy także dla użytkowników bezprzewodowych urządzeń peryferyjnych Logitech – duże poprawki pojawiły się w sterownikach do odbiorników Bluetooth wykorzystywanych przez myszki i klawiatury. Ponadto bezprzewodowe peryferia będą mogły teraz przekazywać do systemu informacje o poziomie naładowania akumulatora. Pojawił się także nowy sterownik do Wi-Fi Realteka, który dodaje obsługę standardu 802.11ac dla chipsetów RTL8822BE i RTL8822CE.

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej