Blog IT, Blog Marketing

Powody, dla których warto brać udział w praktykach

Powody, dla których warto brać udział w praktykach

TeamQuest 27.09.2015 r.

Praktyki w Polsce nie mają dobrej prasy. Traktowane są jako darmowa praca, jako wyzysk przez pracodawcę, które je oferuje. Oczywiście, nie bez winy są firmy, które traktują praktykantów jako nawet kilkumiesięczna darmowa siła robocza. Na szczęście, organizacje coraz zaczynają dostrzegać inne wymierne korzyści związane z zatrudnianiem praktykantów; ich bezpłatna praca to przecież nie jedyna zaleta. Praktyki to kuźnia przyszłych specjalistów, którzy po ich odbyciu mogą stać się pełnowartościowymi pracownikami. Z tego tez powodu firmy, aby przyciągnąć najlepszych studentów i absolwentów oferują wynagrodzenia już od pierwszych dni pracy.

Jednak praktyki to nie tylko korzyści dla firm; to przede wszystkim korzyści dla samych praktykantów. Dlaczego? O tym poniżej:

Aby zdobyć doświadczenie

Praktyki to korzyści dla firmy i praktykantów

Nie ma lepszego sposobu na zdobycie doświadczenia zawodowego, niż rozpoczęcie pracy związanej z naszym zawodem. Często narzekamy, że nasze uczelnie nie przygotowują swoich absolwentów do wejścia na rynek pracy. Dużo w tym oczywiście prawdy, z tego też powodu powinniśmy wziąć los we własne ręce i zadbać o przygotowanie do wykonywania obowiązków zawodowych. Praktyki pozwalają nam poznać zawód od kuchni. Zdobyć wiedzę i umiejętności, których nie możemy uzyskać w czasie teoretycznych wykładów. Doświadczenie zawodowe zdobyte w czasie praktyk, to również większa szansa na zdobycie satysfakcjonującej nas pracy po studiach.

Aby lepiej zrozumieć pracę

Praca i studia to dwa odrębne byty, dwa różne okresy w naszym życiu. Praca włożona w naukę, niekoniecznie wygląda tak samo, jak praca włożona w wykonywanie obowiązków zawodowych. Biorąc udział w praktykach uczysz się wykonywania obowiązków zleconych przez Twoich przełożonych. Uczysz się również kultury organizacyjnej, zasad pracy, czy komunikacji jaka odbywa się między pracownikami. To bardzo cenne doświadczenie; praca to nie tylko posiadana specjalizacja, wiedza ekspercka, ale również umiejętność współdziałania w zespole, czy samodzielność w wykonywaniu codziennych obowiązków.

Aby być pewnym siebie

Niepewność wynika z niewiedzy. Jeżeli posiadasz doświadczenie zawodowe w postaci odbytych praktyk, to łatwiej odnajdziesz się na rynku pracy. Będziesz miał za sobą pierwsze rozmowy rekrutacyjne, stres związany z pierwszym dniem w pracy. Ludzie bardziej ufają pewnym siebie i tym samym chcą z nimi współpracować. Jeżeli jesteś pewny siebie, to łatwiej dostaniesz pracę.

Aby sprawdzić swoje umiejętności

Praktyki to również czas weryfikacji wiedzy zdobytej w czasie studiów. To również czas, kiedy możemy się przekonać, czy posiadamy predyspozycje do wykonywania naszego przyszłego zawodu. Co ważne, praktyki to czas, kiedy możemy przekonać się, czy będziemy lubili naszą przyszłą pracę, czy wybrany przez nas zawód to dobra decyzja.

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej