Blog IT, Blog Marketing

Komisja Europejska wszczyna postępowanie antymonopolowe przeciwko Broadcomowi

Komisja Europejska wszczyna postępowanie antymonopolowe przeciwko Broadcomowi

Maciej Olanicki , 26.06.2019 r.

Wygląda na to, że Komisja Europejska wzięła na celownik kolejne amerykańskie przedsiębiorstwo. Po między innymi Microsofcie i (wielokrotnie) Google przyszedł czas na Broadcom. Bruksela oficjalnie wszczęła już przeciwko firmie postępowanie, w którego toku sprawdzi, czy Broadcom nie dopuścił się praktyk monopolistycznych na rynku telewizorów i modemów.

Broadcom to jeden z największych przedsiębiorstw dostarczających układy półprzewodnikowe na świecie, choć – podobnie jak brytyjskie ARM – nie prowadzi własnych zakładów produkcyjnych. Nie przeszkadza to jednak Broadcomowi na zajmowanie pozycji lidera w wielu segmentach rynku IT – firma wiedzie prym między innymi wśród dostawców procesorów basebandowych, dostarcza moduły Bluetooth i Wi-Fi czy choćby procesory dla Raspberry Pi.

To jednak nie działalności Broadcoma na rynku smartfonów czy komputerów jednopłytkowych przyjrzy się niestrudzona komisarz Margrethe Vestager. Dochodzenie dotyczyć będzie praktyk na rynku telewizorów, a dokładniej przystawek telewizyjnych pokroju Mi Box czy Amazon Fire, oraz modemów sieciowych. Według Vestager Broadcom mógł dopuścić się nadużycia dominującej pozycji na tych rynkach:

Przystawki TV i modemy są częścią naszego codziennego życia, zarówno jeśli chodzi o pracę, jak i rozrywkę. Podejrzewamy, że Broadcom, duży dostawca komponentów dla tych urządzeń, wdrożył ograniczenia umowne w celu wykluczenia konkurentów z rynku. To uniemożliwiło klientom Broadcoma i, ostatecznie, końcowym klientom czerpanie korzyści z wyboru i innowacji. Zamierzamy także nakazać Broadcomowi wstrzymanie podobnych zachowań na czas prowadzenia postępowania w celu uniknięcia ryzyka poważnych i nieodwracalnych szkód dla konkurencji.

Jak wiemy, z podobnymi zarzutami spotkało się Google w jednej z trzech postępowań prowadzonych w ciągu ostatnich lat przez komisarz ds. konkurencji w Komisji Europejskiej. Wówczas – w ramach kary za nadużycia pozycji lidera sieci AdSense – na korporację szefowaną przez Sundara Pichaia nałożono grzywnę w wysokości 1,5 mld euro.

Jak dotąd Broadcom nie opublikował oficjalnego oświadczenia, zaś rzecznik korporacji na pytania dziennikarzy odpowiedział jedynie, że przedsiębiorstwo działa zgodnie z europejskim prawodawstwem, zaś wszelkie niepokoje komisarz Margrethe Vestager co do ewentualnego nadużycia pozycji lidera są bezpodstawne.

Zobacz też: Unia Europejska chce zakazu routerów, w których można zmienić firmware

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej