Blog IT, Blog Marketing

Przetwarzanie brzegowe

Przetwarzanie brzegowe

Marcin Sarna , 18.10.2021 r.

Czym jest to całe przetwarzanie brzegowe i czemu przypomina ludzie jelito?

Edge computing jest łatwy do sprzedania, ale trudny do zdefiniowania. Stanowi bardziej filozofię (podejście) niż pojedynczą architekturę. Przetwarzanie brzegowe to generalnie przesunięcie jak największej ilości przetwarzania i obliczeń jak najbliżej punktów gromadzenia i wykorzystania efektów tych obliczeń.

Jeśli biologia może tu być dla nas jakąkolwiek wskazówką to edge computing jest niczym dobra strategia ewolucyjna. Taka ośmiornica posiada centralny mózg, ale każda macka ma zdolność do analizowania swojego środowiska, podejmowania decyzji i reagowania na wydarzenia. Ludzkie jelito to dopiero tajemnica - dba o siebie i samo lokalnie przetwarza dane przed przekazaniem ich do mózgu. Wszystkie te naturalne systemy zapewniają wydajność, solidność i elastyczność: atrybuty, których powinny oczekiwać również brzegowe wdrożenia IT.

Różne oblicza przetwarzania brzegowego

Te naturalne analogie ilustrują również inny z najważniejszych aspektów edge computingu - jego różnorodność. Technologia 5G jest często wymieniane jako kwintesencja tej metodologii. Większość swojego potencjału zawdzięcza temu, że została zaprojektowana w oparciu o zasady brzegowe, przenosząc proces decyzyjny dotyczący konfigurowania i zarządzania połączeniami do rozproszonych systemów sterowania. Kombinacja wysokiej przepustowości, niskich opóźnień, zarządzania ruchem poprzez priorytetyzację, a to wszystko w obrębie ruchomych celów – to po prostu nie może działać, chyba że jak najwięcej przetwarzania przeniesiemy w pobliże użytkowników końcowych.

Jednak inne ważne zastosowanie brzegowe, transport, wymaga zupełnie innego podejścia. Podczas jednego lotu samolot może wygenerować terabajt danych dotyczących wydajności i diagnostyki, co przekracza możliwości pokładowych sieci teleinformatycznych. Teraz rozłóż to na całą flotę a centralne sterowanie nie wchodzi w grę. Mamy tu więc autonomiczne przetwarzanie danych na pokładzie czy nadawanie priorytetu informacjom dotyczącym bezpieczeństwa, takim jak parametry silnika, w odniesieniu do dostępnych łączy.

Sieć

Edge computing wymaga skalowalnej, elastycznej sieci. Nawet jeśli konkretne wdrożenie jest stabilne pod względem wielkości i wymagań dotyczących zasobów w długim okresie czasu, aby było ekonomiczne, musi być zbudowane z narzędzi i technik ogólnego przeznaczenia, które mogą sprostać szerokiej gamie wymagań. W tym celu sieć definiowana programowo (SDN) stała się głównym kierunkiem rozwoju przyszłych rozwiązań brzegowych, chociaż szereg najnowszych badań wskazuje obszary, w których nawet ona nie do końca spełnia ona swoje zadanie.

Charakterystycznym podejściem SDN jest podzielenie zadania sieci na dwa zadania: sterowanie i przesyłanie danych. Ma więc płaszczyznę sterowania i płaszczyznę danych, przy czym ta pierwsza zarządza tą drugą poprzez dynamiczną rekonfigurację opartą na kombinacji reguł i monitoringu. Wygląda to na dobre dopasowanie do przetwarzania brzegowego, ale - jak zauważają eksperci z Imperial College London - nie jest to ani skalowalne, ani wytrzymałe; a takie są przecież dwa kluczowe wymagania brzegowe. SDN stanowi więc póki co obszar bardzo aktywnych badań i choć potencjał nie jest jeszcze wykorzystany, techniki te będą podstawą wydajnych sieci brzegowych.

chmura

Rozwój i zarządzanie na brzegu

Dzięki podejściu „wszystko jako kod”, którego przykładem jest SDN i narzędzia do zarządzania/rozmieszczania kontenerów, takie jak Kubernetes, cała różnorodność architektur brzegowych, od silnie scentralizowanych do silnie rozproszonych, może być zarządzana za pomocą tych samych narzędzi, co jest istotną kwestią w miarę dojrzewania tych technologii i ich obecności na rynku. No i w miarę coraz większej posuchy na rynku specjalistów…

Ogólnie rzecz biorąc, wszystkie najlepsze praktyki DevOps - komunikacja między zespołami, standaryzacja praktyk, automatyzacja wszędzie tam, gdzie jest to możliwe, instrumentacja - muszą być nie tylko utrzymane ale wręcz wzmocnione, aby poradzić sobie z nową skalą i zróżnicowanymi wymaganiami biznesowymi, które niesie ze sobą edge computing.

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej