Blog IT, Blog Marketing

Jak zaaklimatyzować się w nowym miejscu pracy?

Jak zaaklimatyzować się w nowym miejscu pracy?

TeamQuest 20.09.2015 r.

Rozpoczęcie nowej pracy można porównać do rozpoczęcia nowej szkoły. W pierwszych dniach czujemy się zagubieni, nie znamy z imienia wszystkich osób, z którymi mamy współpracować. Dodatkowo, nie każda firma dba o właściwe wdrożenie nowego pracownika w jego obowiązki, co z kolei może być źródłem sporego stresu.

W zasadzie trudno znaleźć pracownika, który w pierwszych dniach swojej nowej pracy nie będzie zestresowany. Ważne jednak, aby przełamać to uczucie i jednocześnie stać się „pełnoprawnym” pracownikiem w jak najkrótszym czasie.

Zbuduj szacunek i markę

W pierwszych dniach nowej pracy postaraj się pokazać od jak najlepszej strony. Nie spóźniaj się do pracy, bądź miły dla innych i miejscami pokorny. Pokaż, że jesteś profesjonalistą, że Twoja obecność w zespole nie jest przypadkiem. Brak wiedzy, czy wdrożenia w danej dziedzinie, nie oznacza że nie znasz się na swoim fachu. Postaraj się pomagać jak największej liczbie współpracowników, aby jak najszybciej poznać specyfikę swojej pracy.

Zrozum kulturę organizacyjną

Co firma, to inna kultura organizacyjna. Jeżeli masz taką możliwość, to podpytaj o „zasady pracy” jeszcze przed rozpoczęciem wykonywania swoich obowiązków zawodowych. Takich informacji może Tobie udzielić Twój przyszły przełożony lub pracownik działu HR. Nie krępuj się pytać się o obowiązujący dress code, czy podstawowe zagadnienia dotyczące Twojego stanowiska pracy. W pierwszych dniach wskazane jest, abyś zadawał jak najwięcej pytań. Stosuj zasadę, że lepiej zapytać się o coś dwa razy, niż popełnić błąd, który będzie wymagał zaangażowania dodatkowych osób w jego naprawę.

Nie podważaj zasad, jakie panują w Twojej nowej firmie. Skoro inni pracują w oparciu o te zasady, Ty również możesz. Nie próbuj ich zmieniać dopóki ich dobrze nie poznasz.

Wyjdź poza opis stanowiska pracy

Opis stanowiska pracy z reguły nie do końca oddaje charakter pracy, jaki będziesz wykonywał. Podpytaj swoich współpracowników i przełożonego o Twoje wszystkie obowiązki zawodowe. Obserwuj, jakie zadania wykonują osoby na stanowisku podobnym do Twojego. Uchwycenie prawdziwej istoty stanowiska pracy, pozwoli Tobie na szybsze wdrożenie się w swoje obowiązki i „wrośnięcie” w organizację. I w tym przypadku obowiązuje zasada dotycząca pytania się o wszystko, czego nie wiesz.

Zadbaj o informację zwrotną

Rozmawiaj ze swoim przełożonym o pracy, którą wykonujesz. Czy jest zadowolony z Twojej pracy? Czy ma jakiekolwiek zastrzeżenia względem Twojej osoby? Pierwsze tygodnie pracy to najlepszy moment do tego, aby korygować swoją pracę do potrzeb przełożonego. Spotkania z przełożonym to również doskonały moment do zaplanowania przyszłych działań i celów, jakie zostaną Tobie przydzielone. Prośba o podsumowanie Twojej pracy to również sygnał dla szefa, że zależy Tobie na właściwym wykonywaniu obowiązków zawodowych. Dobre wrażenie w pierwszym okresie zatrudnienia jest przecież najważniejsze.

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej