Znane między innymi ze swoich load balancerów Cloudflare ogłosiło przy okazji inauguracji konferencji Cypto Week 2019 dostępność nowej darmowej usługi o nazwie League of Entropy. W partnerstwie z Uniwersytetem Chilijskim, Politechniką Federalną w Lozannie, grupą Kudelsky Security i Protocol Labs, Cloudflare chce dostarczać generator liczb losowych uzyskiwanych w sposób kombinowany z różnych źródeł na całym świecie.
Na Ligę Entropii składa się wieloletni dorobek wymienionych organizacji i instytucji w zakresie generowania liczb losowych i pseudolosowych. Ciekawe osiągnięcia ma na tym polu samo Cloufare, które w swojej siedzibie w San Francisco posiada półkę w całości zastawioną tzw. lampami lawowymi, czyli cylindrami podświetlającymi najpewniej topiony wosk. Unosi się on w cieczy, w efektowny sposób zmieniając kształt. Cloudflare analizuje nieprzewidywalną zmianę kształtu przez topiący się w dolnej części cylindra i stygnący w górnej wosk i na tej podstawie generuje liczby losowe wykorzystywane później w swoich usługach.
Zobacz też: Sieć 5G może zmniejszyć skuteczność prognozowania pogody o 30%
Zgoła inne podejście mają naukowcy z Lozanny, którzy posiłkują się losową wypadkową klików, naciśnięć klawiszy i ruchu sieciowego generowanych przez samego użytkownika. Na Universidad de Chile z kolei na losowość składa się aż pięć czynników: dane z lokalnych pomiarów sejsmicznych, fale radiowe, strumień tweetów, dane z blockchaina Ethereum i autorskiej karty RNG. Liga Entropii zostanie także wsparta przez szyfr strumieniowy ChaCha20 rozwijany przez Kudelsky Security. Kwintet zamyka losowość w wydaniu Protocol Labs – entropia zapewniana jest między innymi dzięki analizie szumów środowiskowych, czyli nasłuchowi zanieczyszczenia hałasem.
Pięć organizacji, pięć różnych pomysłów na uzyskanie losowych liczb. Liga Entropii to usługa, która połączy te wszystkie koncepcje w celu kumulacji nieuporządkowania, czyli osiągnięcia jeszcze większej losowości. Cloudflare zapowiada, że Liga jest otwarta i nic nie stoi na przeszkodzie, by dołączyły do niej kolejne organizacje. W aktualnym kształcie losowość-jako-usługa jest dostarczana z zaangażowaniem pięciu serwerów rozsianych po całym świecie. Plany Ligi są ambitne – w oficjalnym komunikacie czytamy między innymi o możliwości dostarczania losowych wartości dla gier losowych, a także przeprowadzania audytów demokratycznych wyborów.
Zobacz też: Amerykanie budują superkomputer eksaflopsowy. Zdążą przed Chinami?
Losowość dostarczana jako usługa przez Ligę nie może być wykorzystywana do generowania prywatnych kluczy. Koncepcja zakłada bowiem tzw. publiczną losowość – w praktyce oznacza to, że każdy może wejść na stronę usługi i skorzystać z 512-bitowego losowego ciągu. Nowy ciąg pojawia się co minutę, co daje 1440 losowych 512-bitowych wartości w ciągu doby. Oczywiście udostępniono dokumentację, dzięki której wartości można wykorzystać we własnym oprogramowaniu czy innych zastosowaniach, w których wymagane są wartości o wysokim stopniu nieuporządkowania.
Więcej informacji na temat tego interesującego przedsięwzięcia i wykorzystywanych w nim technik uzyskiwania entropii znaleźć można na blogu Cloudflare. Z samego generatora można skorzystać na stronie Cloudflare.
Zobacz też: Firefox debugowany maszynowo. Kolejny krok do samopiszącego się kodu?