Blog IT, Blog Marketing

Microsoft dołącza do blokady Huawei – co dalej z licencjami na Windowsa?

Microsoft dołącza do blokady Huawei – co dalej z licencjami na Windowsa?

Maciej Olanicki , 28.05.2019 r.

Blokada Huawei przez amerykańskie przedsiębiorstwa właśnie wchodzi w nową fazę. Na rynku konsumenckim najwięcej obaw budziło dotąd wycofanie licencji na usługi Google w Androidzie oraz na architekturę ARM, co może spowodować niemałe utrudnienia w produkcji smartfonów Huawei. Teraz, zgodnie z wcześniejszymi pogłoskami, do blokady dołącza Microsoft.

Na razie informacje te nie zostały oficjalnie potwierdzone, pochodzą z wiarygodnego anglojęzycznego dziennika South China Morning Post wydawanego w Hongkongu przez Alibaba Group. Według źródeł, do których dotarli dziennikarze, Microsoft dołączył już do blokady Huawei w pełnym wymiarze, decyzja ta nie została po prostu jeszcze oficjalnie ogłoszona. W rezultacie Huawei utracił możliwość instalowania na swoich nowych laptopach systemu operacyjnego Windows.

huawei-laptop Laptopy Huawei znalazły wielu nabywców także w Polsce.

Podobnie jak to było w przypadku Androida, blokada Huawei przez Microsoft nie będzie miała żadnego wpływu na urządzenia, które już trafiły na rynek. Źródła wspominają także o innych ograniczeniach związanych z dostawą treści. Mowa być tu może o wszelkich maści agregatorach pokroju MSN, Microsoft News, ale także o licznych usługach dostarczanych pod marką Bing. To jednak zaledwie niewielka część portfolio Microsoftu kierowana na rynek konsumencki. Schody zaczynają się, gdy chodzi o partnerstwa z korporacjami.

Zobacz też: Blokada Huawei to dla Chin pestka w porównaniu z utratą dostępu do GitHuba

Wciąż nie wiadomo jeszcze, jak blokada ze strony Microsoftu ma się do sprzedaży Microsoft Office i dostarczaniu tego pakietu jako usługi w modelu subskrypcyjnym. Pod znakiem zapytania stoją także usługi i oprogramowanie, których Microsoft stał się właścicielem w drodze przejęcia. Wczoraj pisaliśmy o dużych obawach, jakie w Chinach rodzi możliwość zablokowania dostępu do GitHuba. Nie sposób pominąć także między innymi ewentualnej blokady Skype'a czy wielu środowisk programistycznych na czele z Visual Studio czy Xamarinem.

Może z wyjątkiem GitHuba i Visual Studio, są to jednak błahostki w porównaniu z konsekwencjami, jakie może mieć zablokowanie Chinom dostępu do… Azure! Losy jednej z najprężniej rozwijających się usług Microsoftu także stoją w Państwie Środka pod znakiem zapytania. Oczywiście Chińczycy często polegają na własnej infrastrukturze chmurowej oraz Amazon Web Services, niemniej nie można wykluczyć, że nagłe wyłączenie dostępu do Azure sparaliżuje prace przynajmniej części chińskich przedsiębiorstw IT.

Zobacz też: ARM z nowym rdzeniem Cortex-A77: trochę szybciej, ale Huawei nie ma czego żałować

Jak widać, wycofanie licencji na Windowsa może mieć dla Huawei i Chin w całej blokadzie ze strony Microsoftu najmniejsze znaczenie. Wiadomo przecież, że producent rozwija swój pulpitowy system operacyjny, znany dotąd jako Hongmeng lub Ark OS. Znacznie poważniejsze mogą być konsekwencje wyłączenia dostępu do usług, o których przeciętny użytkownik na co dzień nie pamięta, łącznie z narzędziami programistycznymi i infrastrukturą sieciową dostraczaną jako usługa.

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej