Jak unikać wypalenia zawodowego?

TeamQuest 07.09.2015 r.

Praca potrafi być naprawdę stresująca. Goniące nas terminy, rozliczanie z każdej aktywności zawodowej, czy brak wyników w pracy, to prosta droga do spadku motywacji zawodowej, której następstwem może być poczucie wypalenia zawodowego.

Wypalenie zawodowe, to stan psychicznego i fizycznego zmęczenia, które może prowadzić do zwiększenia się poziomu stresu i realnej potrzeby dłuższego urlopu. Warto szybko przeciwdziałać wypaleniu zawodowemu, niż czekać na prawdziwe uczucie braku chęci do pracy.

Jakie są oznaki wypalenia zawodowego?

Spadek energii: W zasadzie cały czas czujesz się zmęczony. Nie możesz się skoncentrować nawet przy najłatwiejszych zadaniach. Takie zmęczenie może mieć postać nie tylko fizyczną, ale i psychiczną, które objawia się na przykład brakiem chęci do akcentowania swoich racji w czasie dyskusji ze współpracownikami.

Robisz się nerwowy i niecierpliwy

Stajesz się poddenerwowany: O wiele łatwiej robisz się niecierpliwy; o wiele częściej wchodzisz w konflikty z kolegami z pracy, czy z klientami. Co gorsza, Twoja irytacja w pracy może się również przenosić na życie prywatne.

Masz trudności w koncentracji: Nie możesz się skupić na zadaniach, które masz do wykonania. Twoją pracę często przerywają bodźce zewnętrzne. Wszystko staje się ciekawsze niż wykonywanie obowiązków zawodowych.

Zmiany nawyków żywieniowych i problemy ze snem: Jeżeli odczuwasz brak apetytu lub nie możesz spać w nocy, a w pracy chętnie znalazłbyś się w wygodnym łóżku, to jesteś w grupie osób narażonych na wypalenie zawodowe. Przykładem zmiany nawyków żywieniowych jest między innymi rezygnowanie z określonych posiłków, czy przesadne i nierównomierne najadanie się.

Masz złe samopoczucie: Wypalenie zawodowe często skutkuje złym samopoczuciem; częściej pojawiają się bóle głowy, czy pleców. Możesz mieć również problemy gastryczne.

Co jest przyczyną wypalenia zawodowego?

Niewystarczający czas wolny od pracy: Częsta praca po godzinach i w weekendy to prosta droga do przepracowania się, a tym samym do wypalenia zawodowego. W dłuższej perspektywie, im dłużej pracujesz, tym paradoksalnie mniej tworzysz. Odpoczynek jest integralną częścią naszego życia zawodowego.

Praca w czasie pory obiadowej: Zamiast pójść na przerwę i na obiad, jesz kanapkę przy komputerze? Takie zachowanie, również może prowadzić do wypalenia zawodowego. Podobnie, jak w poprzednim punkcie, powinieneś rozgraniczyć czas na pracę i na krótką przerwę. Przerwa obiadowa to dodatkowo doskonały moment na doładowanie swoich akumulatorów i wydajniejszą pracę z pełną energią w dobrym nastroju.

Niekorzystne warunki zatrudnienia: To chyba największa przyczyna wypalenia zawodowego. Złe relacje z szefem, nadmiar obowiązków zawodowych, czy praca poniżej swoich kwalifikacji, to prosta droga do spadku motywacji. Praca w niekorzystnych warunkach sprawia, że nie lubimy swojej firmy, swojego szefa, swojego stanowiska, a w ostateczności również i siebie.

Jak przeciwdziałać wypaleniu zawodowemu?

Zidentyfikowanie źródeł stresu: Jeżeli czujesz, że jesteś permanentnie zestresowany, to spróbuj namierzyć źródło Twojego stresu, a następnie dąż do jego niwelacji. Porozmawiaj ze swoim przełożonym, jeżeli masz za dużo obowiązków lub jeżeli czujesz się niedoceniony.

Przyswojenie dobrych nawyków

Przyswojenie dobrych nawyków: W zdrowym ciele zdrowy duch. Postaraj się spożywać posiłki o równych porach, wysypiaj się. Jeżeli cały dzień pracujesz przy komputerze, to rób sobie krótkie przerwy, aby Twoje oczy mogły odpocząć od monitora. Dbaj o higienę pracy, a będziesz odczuwał większą satysfakcję z jej wykonywania. Dobre nawyki to również uprawianie sportów.

Zbilansowanie życia zawodowego i prywatnego: Już kilkukrotnie na tym blogu było podkreślane to, jak ważna jest równowaga między pracą, a życiem prywatnym. Praca nie powinna zajmować całego naszego życia. Jeżeli czujesz, że masz nielimitowane pokłady energii, które musisz spalić w pracy, to zastanów się nad uprawianiem jakiegokolwiek sportu.

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT: