Blog IT, Blog Marketing

Dziesięcionanometrowa litografia w procesorach Intela dopiero w 2021 roku

Dziesięcionanometrowa litografia w procesorach Intela dopiero w 2021 roku

Maciej Olanicki , 25.04.2019 r.

Od jakiegoś czasu coraz bardziej oczywistym staje się, że przyszłość nie należy do procesorów x86. Zapewne jeszcze wiele wody upłynie, zanim ARM-y spopularyzują się na kolejnych klasach sprzętu, według Linusa Trovaldsa potrzebny jest tu impuls w postaci masowej produkcji ARM-owych stacji roboczych. Kolejne wieści płynące z obozu Intela znów nie nastrajają optymizmem w kwestii nowych x86.

intel-roadmapa Źródło: tweakers.net

Dobre czasy modelu Tick-Tock, kiedy co roku naprzemiennie wydawano procesory wyprodukowane w mniejszym procesie i procesory o nowej architekturze, minęły bezpowrotnie. Zamiast tego mamy dziś model proces-architektura-optymalizacja, niemniej jest to w dużej mierzeni model realizowany tylko na papierze. W praktyce od kilkunastu miesięcy Intel na zmianę podkręca zegary i chwali się energooszczędnością. Na 10-nanometrowe procesory Intela czekamy natomiast już od 5 lat.

Zobacz też: Ugoda pomiędzy Apple i Qualcommem, Intel wycofuje się z rynku 5G

I wygląda na to, że jeszcze sobie poczekamy. W serwisie tweakers.net został opublikowany harmonogram prac nad układami kierowanymi na rynek konsumencki, który Intel opracował jeszcze w zeszłym roku. Nie mamy dobrych wieści. Już w 2018 roku producent wiedział, że 10-nanometrowe procesory pojawią się najwcześniej w 2021 roku. Na razie autentyczność wyciekłego harmonogramu nie została potwierdzona. Intel odmawia komentarzy, co powinno dawać do myślenia.

Konsekwencje będą odczuwalne dla całej branży. Dotychczasowe opóźnienia w dostawach procesorów Intela są głównym powodem lecącej na łeb na szyję sprzedaży komputerów osobistych – wyniki ratują wyłącznie klienci korporacyjni. Jednocześnie w opublikowanych właśnie wynikach finansowych Microsoftu nie uświadczymy obaw o dalsze spadki na rynku pecetów. Skąd ten optymizm? Po części z tego, że wyniki bilansuje, ale Azure, ale nie tylko.

Zobacz też: Konsumencki rynek pecetów skurczył się o 10%. Czy to już „era post-pc”?

Ogromną rolę odegra tu AMD, które jest beneficjentem każdego miesiąca opóźnienia Intela w dostarczaniu 10-nanometrowych procesorów. W lipcu czerwoni mają zaprezentować swoje Ryzeny z serii 3000 w 7 nanometrach. Jak widać, role się odwróciły. Przed premierą Ryzenów AMD borykało się z metką podejścia „wincyj rdzeniuf”. Po dwóch latach od premiery układów o architekturze Zen to Intel ma w swoim harmonogramie CPU z aż 10 rdzeniami.

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej