Blog IT, Blog Marketing

Qualcomm v. Apple: import iPhone'ów z Chin do USA może zostać zablokowany

Qualcomm v. Apple: import iPhone'ów z Chin do USA może zostać zablokowany

Maciej Olanicki , 26.03.2019 r.

Słyszeliśmy już o blokowaniu ekspansji chińskiego producenta na amerykański rynek. Słyszeliśmy także o próbach zablokowania sprzedaży amerykańskich urządzeń na rynku chińskim. Właśnie osiągnęliśmy nowy poziom – pojawił się postulat, by zablokować import do USA urządzeń wyprodukowanych na zlecenie amerykańskiego producenta w Chinach. Brzmi chaotycznie?

Qualcomm v. Apple – batalii ciągi dalsze

Wbrew pozorom to nie kolejna odsłona potyczek handlowych pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Chińską Republiką Ludową, lecz sprawa dotycząca dwóch amerykańskich przedsiębiorstw. W grudniu pisaliśmy o ewentualnym chińskim embargo na iPhone’y. W konflikcie pomiędzy Apple i Qualcommem, wcześniejszym dostawcą procesorów basebandowych dla iPhone’ów, wydarzyło się wiele. Kolejne przewody były otwierane za drugim, rozgorzała prawdziwa sądowa batalia.

Czy w końcu znajduje ona swój finał? Jak donosi Reuters, Komisja Handlu Międzynarodowego Stanów Zjednoczonych orzekła, że Apple naruszyło dwa patenty Qualcomma. Po tym, jak Apple zmieniło dostawcę procesorów basebandowych na Intela, nadal miało korzystać z własności intelektualnej Qualcomma w postaci mechanizmów zarządzaniem energią i szybkością pobierania. Ale to nie sam wyrok jest w tej sprawie najbardziej zaskakujący, lecz jego konsekwencje.

Zobacz też: Chińskie embargo na iPhone’y? Bzdura, w praktyce nic się nie zmieni

Na stole blokada importu iPhone’ów do USA

W rezultacie naruszenia przez Apple własności intelektualnej Qualcomma sędzia Komisji Handlu Międzynarodowego MaryJoan McNamara zaleciła, by zabronić importu wyprodukowanych w Chinach iPhone’ów do Stanów Zjednoczonych. Dotyczyć to ma wszystkich egzemplarzy naruszających patenty. Słowem – Apple nie będzie mogło sprowadzić z Chin do USA własnych urządzeń.

wyrok

Jaki będzie ciąg dalszy? Komisja Handlu Międzynarodowego nie ma pełnomocnictw, by orzec odszkodowanie, może natomiast właśnie zakazać importu i sprzedaży towarów. Wydana już rekomendacja rozpoczyna ten proces – zalecenie sędzi McNamary zostanie teraz rozpatrzone przez pozostałych członków Komisji. Apple jak dotąd nie ustosunkowało się do sprawy.

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej