Nowe miejsce zamieszkania to często rozpoczęcie również nowego życia. Nowa okolica, nowi sąsiedzi, konieczność nawiązania nowych znajomości, czy też podjęcia nowej pracy. Zatrudnienie po przeprowadzce jest o tyle ważne, że pozwala nam na utrzymanie się w zmienionej lokalizacji. Jak szukać i jak znaleźć bez problemu pracę w nowym miejscu? Pięć porad poniżej:
1. Zaktualizuj swój profil na portalach kariery
Przed przeprowadzką upewnij się, że Twój profil na portalu kariery „gotowy” jest do poszukiwania pracy. Sprawdź, czy jest on aktualny i czy zawiera wszystkie niezbędne informacje. Przygotuj swój profil tak, jak przygotowujesz swoje CV do uczestniczenia w projektach rekrutacyjnych. Jeżeli jest to możliwe, wpisz swoje przyszłe miejsce zamieszkania z informacją o gotowości do relokacji.
2. Sprawdź pracodawców w nowym miejscu zamieszkania
Zbadanie rynku pracy w lokalizacji, w której planujesz się osiedlić, jest w zasadzie niezbędne. Sprawdź zakładki Kariera firm, które wzbudziły Twoje zainteresowanie. Przejrzyj ogłoszenia o pracę, aby zorientować się, jak duże jest zapotrzebowanie na Twoje kwalifikacje. Jeżeli masz taką możliwość, to spróbuj skontaktować się z kilkoma firmami i zapytać, czy być może poszukują pracownika takiego jak Ty. Dobrym rozwiązaniem jest również skontaktowanie się z rekruterami z danej (nowej) lokalizacji. Im wcześniej zadbasz o swoją sytuację zawodową, tym bardziej unikniesz stresu.
3. Poinformuj swoją sieć o relokacji
Jeżeli aktualizujesz swój profil na portalu kariery, to możesz również poinformować odpowiednie kontakty o Twojej decyzji o zmianie miejsca zamieszkania. Być może ktoś dysponuje wiedzą na temat wakującego miejsca pracy, które będzie dla Ciebie idealne. Warto spróbować; rekruterzy często prowadzą projekty rekrutacyjne dla wielu miast jednocześnie. Nie jest dobrym rozwiązaniem informować wszystkich o Twoich planach. O swoich zamiarach poinformuj jedynie prawdziwych adresatów tego komunikatu, rekruterów etc.
4. Dołącz do grupy
Jesteś programistą, analitykiem? W każdym większym mieście, cyklicznie odbywają się spotkania – warsztaty dyskusyjne. Znajdź takie grupy i spróbuj do nich dołączyć. Inni specjaliści z Twojej dziedziny to ogromne źródło potencjalnych ofert o pracę. Tym bardziej, że coraz więcej firm płaci swoim pracownikom za polecenia.
5. Poinformuj swojego potencjalnego pracodawcę o zamiarze relokacji
Zacznij szukać pracy przed zmianą miejsca zamieszkania. Jednocześnie zaznacz w swoich dokumentach aplikacyjnych – na przykład w treści wiadomości – że planujesz relokację. Brak takiej informacji może wprowadzać niepotrzebne nieporozumienia, które będą wymagały wyjaśnienia. Dodatkowo taka informacja może jednocześnie posłużyć jako powód szukania nowego miejsca zatrudnienia.