Prezentujemy subiektywny wybór najważniejszych wydarzeń w branży IT w mijającym tygodniu. Biznesowe przepychanki pomiędzy branżowymi kolosami, nowości w oprogramowaniu, premiery nowych wersji IDE czy kolejne skandale związane z pogwałceniem prywatności internautów? Wszystko to znajdziesz w podsumowaniu tygodnia podane w oszczędnej i przystępnej formie.
Najpopularniejsze artykuły na blogu TeamQuest
W mijającym tygodniu najbardziej zainteresował Was nasz tekst na temat zmian, jakie zachodzące w androidowych uprawnieniach. Sporo zainteresowanie wzbudziły także doniesienia z tegorocznej odsłony Pwn2Own, gdzie udało się zhakować system infotainment w Tesli 3. Następnie pod względem popularności uplasowały się publikacje na temat nowości w języku Swift 5, a także o miniaturowym nadajniku Bluetooth LE. Pierwszą piątkę zamyka kolejna odsłona sporu sądowego Oracle v. Google.
„ACTA2” przegłosowana!
Za najważniejsze wydarzenie mijającego tygodnia bez większych wątpliwości uznajemy głosowanie nad Dyrektywą w sprawie praw autorskich na jednolitym rynku cyfrowym. Europarlamentarzyści zdecydowali, że zostanie ona wdrożona razem z budzącymi zastrzeżenia części komentatorów artykułami 11. i 13. Za dyrektywą zagłosowało 348 posłów, przeciw było 274, zaś 36 deputowanych wstrzymało się od głosu.
Najwięcej emocji wzbudza Artykuł 13., który na wydawców serwisów internetowych nakłada obowiązek przedsięwzięcia mechanizmów, które zapobiegną łamaniu prawa autorskiego przez użytkowników. W najbardziej pesymistycznych scenariuszach mowa wręcz o perspektywie pozbycia się z Internetu części modułów społecznościowych, np. sekcji komentarzy oraz innych elementów współtworzonych przez społeczności serwisów Web 2.0.
Artykuł 11., czyli tzw. podatek od linków, daje natomiast twórcom możliwość upomnienia się o zapłatę od osób powielających utwór bądź żądania jego usunięcia. Wbrew wielu opiniom powieleniem nie jest jednak link, gdyż nie zawiera on fragmentu utworu. Zapisy dyrektywy są jednak ogólnie i nietechniczne i to ich implementacja w prawie państw członkowskich będzie odgrywała kluczową rolę.
Premiery Apple
Za kolejne wydarzenie minionego tygodnia należy uznać imprezę Apple. Zawiódł się jednak ten, który oczekiwał po niej premiery nowego sprzętu. Zamiast tego Apple odświeżyło portfolio swoich usług: zapowiedziano zmiany w usłudze VOD Apple TV, udostępniono agregator treści, nową wersję iOS-a i języka Swift, a nawet… kartę płatniczą, którą obsługiwać będzie dla Apple Goldman & Sachs. Na jej dostępność w Polsce jednak nie mamy co liczyć, zaś na sprzętowe nowości Apple będziemy zapewne musieli czekać aż do jesieni.
Firefox Lockbox
Mozilla udostępniła całkowicie nowy program – Firefox Lockbox. Nie jest to jednak kolejna wariacja na temat przeglądarki, lecz kierowany na urządzenia mobilne menedżer haseł. Oczywiście aplikacja jest ścisłe powiązana z samym Firefoksem i usługą sychronizacji Firefox Sync, stanowi wręcz klienta menedżera haseł dostępnego w samej przeglądarce. Lockbox ma ponadto wszystko, czego trzeba menedżerowi haseł: integrację z przeglądarkami (autouzupełnianie formularzy). W ostatnim czasie Mozilla udostępniła także usługę Send, dzięki której możliwe jest wysyłanie danych do 2 GB – czyżby publikowanie przydatnych usług i programów zintegrowanych z Firefoksem było nowym pomysłem na promocję tej przeglądarki?
Wyciekły instalatory nowego Edge’a
Chętni mogą już zainstalować nieoficjalne instalatory nowej wersji przeglądarki Edge budowanej na bazie silników Blink i V8. Nie należy się jednak spodziewać znaczących różnic w stosunku do przeglądarki-matki, czyli Chromium, zarówno w kwestii interfejsu, funkcjonalności, jak i wyników w bechmarkach nowy Edge to po prostu kolejna przeglądarka chromopodobna. Przy okazji wycieku warto zwrócić jednak uwagę na co najmniej dwie kwestie. Po pierwsze, nowy Edge będzie miał dostęp do dwóch własnego sklepu z rozszerzeniami. Po drugie, technicznie nic nie stoi na przeszkodzie, by nowego Edge’a uruchomić na starszych wersjach Windowsa (np. na „siódemce”), a nawet na dystrybucjach Linuksa.