Blog IT, Blog Marketing

Swift 5 dostępny – język programowania Apple osiągnął stabilność ABI

Swift 5 dostępny – język programowania Apple osiągnął stabilność ABI

Maciej Olanicki , 26.03.2019 r.

Swoje specjalne wydarzenie miało wczoraj Apple. W Steve Jobs Theatre w Cupertino zaprezentowano między innymi nową usługę VOD, agregator wiadomości, kartę płatniczą, ale także nową wersję iOS-a, w którym załatano 50 podatności. Nieco w cieniu tych efektownych premier było wydanie nowej wersji języka programowania Apple – co nowego przygotowano dla deweloperów w Swifcie 5?

Swift 5 – co nowego?

Według Apple Swift 5 to kamień milowy w rozwoju tego języka. Najważniejszą nowością jest osiągnięcie stabilności interfejsu binarnego aplikacji, co przełoży się na kompatybilność aplikacji i bibliotek, niezależnie od wersji kompilatora. Słowem – aplikacje napisane w Swifcie 5 mają zapewnioną kompatybilność z kolejnymi wersjami wszystkich systemów operacyjnych Apple.

Ponadto na systemach macOS, iOS, tvOS i watchOS domyślnie są teraz dostępne biblioteki uruchomieniowe, co zmniejszy wielkość samych programów. Apple deklaruje także, że oprogramowanie napisane w Swifcie będzie na wszystkich systemach tej korporacji uruchamiać się i działać sprawniej, a także zużywać mniej RAM-u.

Nowości pojawiły się również w kwestii obsługi kompilatorów. Dotąd niemożliwe było wykorzystanie bibliotek, jeśli wersja ich kompilatora nie była taka sama, jak wersja kompilatora, który budował aplikację. Konieczność zachowania tej zgodności udało się w Swifcie 5 wyeliminować. Teraz twórcy mogą wykorzystywać biblioteki bez względu na wersję kompilatora, przygotowując odpowiednie nagłówki.

Zobacz też: Jeśli pisać aplikacje, to na iOS-a. Programiści zarobili w App Store 120 mld dolarów

W Swificie 5 wprowadzono także opcjonalną tzw. ewolucję bibliotek, co oznacza po prostu, że po tym, jak dojdzie do zmiany w samej bibliotece, nie będzie konieczności ponownego kompilowania programów. Zmieniono także preferowane kodowanie ASCII z UTF-16 na UTF-8, co według Apple może się przełożyć na sięgające 50% spadek zapotrzebowania na RAM.

Sporo nowości pojawiło się także w samej składni Swifta, z ich pełną listą można zapoznać się w dokumentacji Xcode’a 10.2. Swift 5 jest kompatybilny z Swiftem 4 4.1 i 4.2, dostępne jest także narzędzie automatyzujące migrację kodu. Szczegółowe informacje na temat Swifta 5 znaleźć można na oficjalnym blogu.

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej