W większości przypadków raz napisany kod jest później czytany i rozwijany przez inne osoby. Na szczęście programista nie musi znać na pamięć wszystkich zasad pozwalających zadbać o prostotę utrzymania, łatwość rozumienia i wydajność tworzonego przez siebie skryptu. Ma bowiem do dyspozycji wiele narzędzi, które umożliwiają monitorowanie jakości kodu. Prezentujemy najciekawsze z nich.
StyleCop
To jedno z najprostszych i bezpłatnych narzędzi wspierających developera w utrzymaniu przejrzystości kodu, stworzone przez Microsoft dla programistów C#/.NET. Program przypilnuje m.in. spacji między znakami czy kolejności przestrzeni nazw. Istnieje oczywiście możliwość skonfigurowania bardziej zaawansowanych reguł. W przypadku wykrycia niespójności w stylu developer dostanie ostrzeżenie i zostanie „zmuszony” do naprawy błędów. Narzędzie szczególnie może okazać się pomocne w zespołach, w których istnieje potrzeba ujednolicenia stylu kodu pisanego przez różne osoby.
SonarQube
Innym narzędziem pozwalającym na statystyczną analizę kodu jest SonarQube. Ta platforma dostarcza nie tylko mnóstwo użytecznych informacji na temat rozwoju projektu, ale również umożliwia wygenerowanie raportu na temat jego jakości. Kod analizowany jest tu zgodnie ze zdefiniowanymi wcześniej regułami. Wśród ponad 20 języków programowania, jakie obsługuje są m.in. C#, Java, JavaScript, PHP, TypeScript. Co istotne, SonarQube posiada bogatą bibliotekę rozszerzeń pozwalających zintegrować go z innymi wykorzystywanymi w projekcie narzędziami. Wszystko po to, aby proces statystycznej analizy kodu maksymalnie zautomatyzować!
Zobacz też: 5 przydatnych rozszerzeń do Chrome'a dla każdego front-end developera
Code Climate
Narzędzie do statystycznej analizy kodu, które wyniki skanu przedstawia w postaci raportu. Co więcej, platforma po każdym przeglądzie wystawia również zbiorczą ocenę jakości kodu. Wraz z wprowadzaniem przez programistę poprawek lub dodawaniem kolejnych funkcjonalności, ulega ona zmianom. Wśród obsługiwanych przez Code Climate języków, znajdują się m.in. Ruby, Python, PHP czy JavaScript. Dla projektów Open Source narzędzie to jest darmowe.
ESLint
To kolejne narzędzie, tym razem dla programistów JS, pozwalające na sprawdzanie kodu pod kątem dobrych wzorców pisania i innych wcześniej zdefiniowanych standardów. ESLint umożliwia również samodzielne zadeklarowanie reguł i dopilnuje, aby były przestrzegane, wskazując miejsca, w których developer popełnił błąd. Swoją popularność narzędzie to zawdzięcza prostej składni oraz systemowi wtyczek. W projektach, w których bierze udział wielu programistów, ESLint pozwala trzymać się jednego standardu kodowania i „wymusić” na wszystkich członkach zespołu trzymanie się jednego stylu.
Coverity Scan
Jeszcze jeden statystyczny analizator kodu, który ma za zadanie namierzyć w nim błędy. Narzędzie jest w stanie wykryć wszelkiego rodzaju problemy, takie jak niezainicjalizowany wskaźnik, nigdzie niezłapany wyjątek, martwy kod czy przepełnienie bufora. Coverty Scan współpracuje z wieloma językami programowania, m.in. Ruby , C/C++, JavaScript, Java, C#, Python. Coverity Scan posiada integrację z GitHubem. W przypadku projektów Open Source można z niego korzystać bezpłatnie.
Czysty kod to bez wątpienia element, do którego każdy programista powinien przywiązywać szczególną uwagę. Wybór narzędzia dopasowanego do własnych potrzeb i specyfiki danego zespołu IT sprawi, że tworzony produkt nie tylko będzie lepszej jakości, ale również praca nad nim stanie się przyjemniejsza.