Blog IT, Blog Marketing

Windows File Manager w Microsoft Store. Klasyczny menedżer plików powraca

Windows File Manager w Microsoft Store. Klasyczny menedżer plików powraca

Maciej Olanicki , 01.02.2019 r.

Każdy, komu łezka kręci się wokół na wspomnienie o Windows 3.11 ma właśnie niepowtarzalną okazję odświeżyć swoje sentymenty. Po wcześniejszym udostępnieniu kodu źródłowego na GitHubie, Microsoft zdecydował się opublikować kultowy menedżer plików Windows File Manager w Microsoft Store.

Windows File Manager – protoplasta Eksploratora Windows

Pierwsze wersje okienkowego graficznego menedżera plików Windows File Manager ukazały się na przełomie roku 1990 i 1991. Jeszcze w wersji 16-bitowej był jednym z najważniejszych składników powłoki Windowsa 3.1x. Następnie, już jako program 32-bitowy było domyślnym menedżerem plików w pierwszych wersjach Windowsa z gałęzi NT –aż do wersji 4.0. Windows File Manager został zastąpiony przez Eksploratora Windowa dopiero z premierą Windowsa 95.

menedzerplikow1

Windows File Manager opiera się na klasycznym dwukolumnowym interfejsie – po jednej stronie wyświetlane jest drzewo katalogów, po drugiej zawartość zaznaczenia. Ten system do dzisiaj sprawuje się świetnie, czego najlepszym potwierdzeniem jest niesłabnąca popularność między innymi Total Commandera. Warto przy tym zwrócić uwagę, że WFM obsługuje tryb okienkowy wewnątrz własnego okna, dzięki czemu można wygodnie przełączać się pomiędzy różnymi odległymi lokalizacjami oraz korzystać więcej niż dwóch kolumn.

Windows File Manager w Microsoft Store

Opublikowana właśnie w Microsoft wersja Windows File Managera, to po prostu kompilacja kodu, jaki w ostatnim czasie został udostępniony w repozytorium GitHub na licencji MIT. Oprócz podstawowych operacji na plikach umożliwia także podłączanie lokalizacji sieciowych, zarządzanie partycjami i pamięciami oraz archiwami. Nowy-stary WFM oferuje także zaskakująco sporo, jeśli chodzi o dostosowywanie interfejsu do własnych preferencji – zdecydowań można o wyświetlaniu każdego paska narzędziowego.

menedzerplikow2

Kilka chwil spędzonych z Windows File Managerem pozostawia naprawdę pozytywne wrażenie – i nie chodzi tu jedynie o sentymenty. Program okazuje się bowiem pełnoprawnym i całkiem wygodnym menedżerem plików także prawie 30 lat po swojej premierze. Nie jest to może narzędzie szczególnie zaawansowane, ale przemyślanego interfejsu i wygody może mu pozazdrościć wiele dzisiejszych graficznych menedżerów plików, na czele z Eksploratorem Windows.

Windows File Manager dostępny jest w Microsoft Store.

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej