Blog IT, Blog Marketing

10 najpopularniejszych języków programowania – grudzień 2018

10 najpopularniejszych języków programowania – grudzień 2018

KBM , 04.01.2019 r.

Język programowania to przepustka do kariery w IT. Od znajomości konkretnych technologii i biegłości w posługiwaniu się nimi zależą możliwości na rynku pracy i wysokość zarobków. Nic dziwnego, że programiści na różnych etapach kariery zadają sobie pytanie, nauka którego z języków okaże się dobrą inwestycją w rozwój. Światło na najpopularniejsze technologie rzucają cykliczne rankingi publikowane przez największe światowe portale. Spójrzmy zatem, jak wyglądają najświeższe dane na ten temat, posługując się zestawieniami TIOBE Index for December 2018 i PyPL (Popularity of Programming Language) December 2018.

Senior PHP Developer (Symfony)

Praca zdalna
Aplikuj

DevOps Engineer Conexa First (Contractor)

Praca zdalna
Aplikuj

Popularność języków programowania według TIOBE

Popularność języków programowania według TIOBE - Grudzień 2018 Popularność języków programowania według TIOBE - Grudzień 2018

Pierwsze miejsce grudniowego indeksu nie jest chyba dla nikogo zaskoczeniem. Największe wzięcie ma Java, która uzyskała wynik 15,9 %, czyli w porównaniu z grudniowym notowaniem z zeszłego roku zyskała 2,7 %. Z kolej język C może się pochwalić wynikiem 14,3 % i także wypada lepiej niż w 2017 roku. Podium zamyka Python, który konsekwentnie pnie się w górę poprawiając swój wynik o jedną pozycję. Przyglądając się tej liście warto zwrócić uwagę na rosnącą popularność Visual Basic. NET. Technologia ta znalazła się na piątym miejscu i jest to jej najwyższy wynik w historii jej obecności w zestawieniu TIOBE. Nieznaczny spadek odnotowały z kolei C# i JavaScript, które zajmują obecnie 5 i 6 pozycję. Skok w górę o jedno oczko ma na swoim koncie PHP, natomiast SQL utrzymał swoją ubiegłoroczną pozycję. Pierwszą dziesiątkę zamyka Objective-C, który okazał się lepszy o dwa miejsca w porównaniu z 2017 rokiem. Choć technologia ta najlepsze lata ma już sobą, jak widać jest wciąż szeroko wykorzystywana w systemach OS X oraz iOS a rosnąca moda na Swift jak dotąd jej nie zagroziła.

Warto przypomnieć, że podstawą tworzenia rankingu TIOBE są zapytania zawierające nazwę języka programowania kierowane do popularnych wyszukiwarek i stron internetowych takich jak Google, Bing, Baidu i Wikipedia. Dają one obraz poziomu zainteresowania daną technologią oraz rozmiarem związanej z nią społeczności. Co istotne, pod uwagę brane są wyłącznie języki kompletne w sensie Turinga.

Indeks popularności języków programowania PYPL

Indeks popularności języków programowania PYPL - Grudzień 2018 Indeks popularności języków programowania PYPL - Grudzień 2018

Dane z TIOBE Index interesująco wyglądają w zestawieniu z rankingiem PyPL. Jak można zauważyć z tabelki, liderem grudniowego rankingu jest Python. Co ciekawe, język ten odnotował największy wzrost w ciągu ostatnich 5 lat (15,4 %). Swoją popularność zawdzięcza nie tylko frameworkom (m.in. Django, Pyramid), które umożliwiają napisanie praktycznie każdej aplikacji, przez co technologia ta jest szeroko wykorzystywana w wielu firmach, ale również temu, że jest właściwie monopolistą w dziedzinach data science i learning machine, które w ostatnim czasie zawładnęły światem IT. O tym, że Python przeżywa swój renesans świadczy fakt, że podkopał on pozycję ubiegłorocznego lidera rankingu PyPL, czyli Javę, która zajęła drugą pozycję. Trzecie miejsce przypadło JavaScript, która dzięki narzędziom takim jak React.js czy Angular.js również obecnie wróciła do łask. Największy spadek z kolei odnotował natomiast PHP. Czyżby przewidywany każdego roku koniec tej technologii rzeczywiście miał niebawem nastąpić?

Key Account Manager (Usługi HR) 7000 - 10000 PLN

Warszawa
Aplikuj

Jak widać, zestawienie popularności języków programowania różni się w zależności od użytej metodologii. Przedstawione dane pokazują jednak, że warto zainwestować w naukę takich technologii jak Java, Python czy JavaScript. Języki te nie tylko są intensywnie rozwijane, ale ich zastosowanie jest niezwykle szerokie. Popyt na posługujących się nimi doświadczonych programistów z całą pewnością nie zmaleje. Wręcz przeciwnie. Dodatkowo, znajomość tych technologii może być źródłem atrakcyjnych zarobków.

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej