W natłoku linuksowych dystrybucji i windowsowo-makowych przepychanek, nietrudno zapomnieć o starszym bracie Linuksa, Uniksie, i bazujących na tym jądrze systemach *BSD. FreeBSD od 25 lat stanowi czwartą, na pulpitach z rzadka uczęszczaną, drogę. System właśnie doczekał się dużego nowego wydania – obrazy i maszyny wirtualne z FreeBSD 12.0 można już pobierać z oficjalnej strony FreeBSD.
Co nowego w FreeBSD 12.0?
Od premiery poprzedniego FreeBSD, 11.2, upłynęło pół roku. Co udało się w tym czasie zrobić? Harmonogram prac nad FreeBSD skupia się przede wszystkim na dostarczaniu aktualnych wersji wszystkich komponentów. Odczuwalne, szczególnie dla posiadaczy dysków SSD, mogą być nowości w systemie plików UFS/FFS – zredukowano liczbę sekwencji zapisu i odczytu, co może przełożyć się na żywotność nośników. Clang, LLVM, LLD, LLDB, compiler-rt, and libc++ zostały zaktualizowane do wersji 6.0.1, OpenSSL jest dostępny w wersji 1.1.1a (wydanie o wydłużonym okresie wsparcia), OpenSSH występuje w wersji 7.8p1.
Domeny rozwiązywać się będą dzięki Unboundowi w wersji 1.8.1. System NFS został zaktualizowany do wersji 4.1 i oferuje teraz domyślnie obsługę pNFS – „p” oznacza tutaj parallel, dostęp do plików jest bowiem możliwy zarówno bezpośrednio jak i równolegle, co pozwala na eliminację wąskich gardeł. Udogodnienia pojawiły się także na etapie instalacji – instalatory bsdinstall i zfsboot pozwalają już na wykorzystanie UEFI+GFLI.
VM-ki i obrazy gotowe do pobrania
Nowości nie obejmują wyłącznie aktualizacji pakietów. Dla sshd oraz architektur armv6 i armv7 dodano obsługę capsicum – to rozwijany na Uniwersytecie Cambridge i wspieranym finansowo przez Google framework do izolowania procesów w osobne piaskownice. Istnieje nawet wariant Chromium wykorzystujący możliwości Capsicum (pakiet chormium-capsicum). Wszystko to ma się oczywiście przełożyć na większe bezpieczeństwo systemu. Pełna lista nowości, a także obrazy w wersji na architektury amd64, i386, powerpc, powerpc64, sparc64, aarch64 dostępne są na FreeBSD.org.