Blog IT, Blog Marketing

Jak ułatwić sobie życie z Gmailem? 5 funkcji, których warto używać częściej

Jak ułatwić sobie życie z Gmailem? 5 funkcji, których warto używać częściej

TeamQuest 25.11.2018 r.

Gmail jest najpopularniejszą usługą pocztową na świecie. Liczba aktywnych użytkowników przekroczyła niedawno 1,5 miliona. Prosty interfejs, doskonała aplikacja na telefon, brak reklam i szybkość to najważniejsze plusy tej skrzynki mailowej od Google. Gmail regularnie zaskakuje też nowymi, ciekawymi funkcjami. Wyszukanie najbardziej przydatnych, bywa często niewykonalne. Podpowiadamy, z jakich udogodnień warto korzystać na co dzień, aby ułatwić sobie życie z tą usługą.

Cofnij wiadomość

Komu choć raz nie zdarzyło się wysłać wiadomość do niewłaściwego adresata lub dostrzec błąd w treści po kliknięciu „Wyślij”? Kołem ratunkowym w Gmailu jest opcja Cofnij, która pozwala zatrzymać wysyłanie i poprawić e-mail. Cały mechanizm polega na opóźnieniu procesu wysyłki. Wprawdzie na reakcję mamy tylko 10 sekund, ale nawet tak krótki często wystarczy, aby zorientować się, że popełniliśmy faux pas i uchronić się przed poważnymi konsekwencjami. Funkcja ta w wersji desktopowej oraz w aplikacji mobilnej iOS dostępna jest już od dawna. Od kilku miesięcy mogą z niej również korzystać użytkownicy Androida.

Tryb poufny

Poufne

Ten tryb umożliwia przesyłanie ważnych wiadomości z wykorzystaniem dodatkowych zabezpieczeń, które uniemożliwiają odczytanie jej przed niepowołane osoby. W tym przypadku e-mail nie trafia wprost do skrzynki, ale adresat otrzymuje hiperłącze, dzięki któremu będzie mógł wyświetlić wiadomość w nowej karcie przeglądarki. Nadawca ma również możliwość określenia czasu, przez który link będzie aktywny a także poprosić o potwierdzenie tożsamości osoby, która ma odebrać wiadomość. To opcja przydatna przy wysyłaniu wrażliwych danych, takich jak rozliczenie podatkowe czy numer ubezpieczenia.

Senior C Software Engineer

Warszawa
Aplikuj

Business Unit Manager (Recruitment Business) 10000 - 13000 PLN

Warszawa
Aplikuj

Senior PHP Developer

Praca zdalna
Aplikuj

Mid Account Manager

Warszawa
Aplikuj

UX/UI Designer 11300 - 16600 PLN

Praca zdalna
Aplikuj

„Uśpienie” e-maila

O co chodzi? Wyobraźmy sobie, że otrzymujemy wiadomość, na którą chcemy odpowiedzieć, ale w tej chwili nie mamy czasu, żeby się nią zainteresować. Nic prostszego. Wystarczy samodzielnie ustawić, kiedy e-mail ma się pojawić w skrzynce ponownie. Po upływie tego terminu wiadomość pokazuje się w folderze Odebrane jako nieprzeczytana.

Blokowanie adresata

Ban

Choć dobrze działający filtr antyspamowy jest jednym z atutów Gmaila, zdarza się, że otrzymujemy e-maile od osób, z którymi nie chcemy utrzymywać kontaktu. Aby pozbyć się natrętnego nadawcy, wystarczy otworzyć wiadomość i z menu Więcej wybrać opcję blokowania kontaktu. Dzięki temu wszystkie kolejne e-maile będą trafiać do Spamu. Jeśli zmienimy zdanie, żaden problem. Osobę możemy odblokować z poziomu jakiejkolwiek wiadomości od niej. Funkcja ta dostępna jest również w mobilnej wersji Gmaila.

Tryb offline

Odświeżony ostatnio Gmail wyszedł naprzeciw tym, którym zdarza się pracować np. w podróży, bez dostępu do Internetu. Tryb offline pozwala nie tylko przeglądać e-maile w archiwum, ale także tworzyć nowe wiadomości. Aby skorzystać z tej funkcji, nie jest potrzebne żadne rozszerzenie. Wystarczy wejść w ustawienia, kliknąć zakładkę Offline a następnie wybrać interesujące nas opcje, np. z ilu dni poczta ma być pobierana na dysk komputera. Jedynym haczykiem jest to, że trzeba korzystać z przeglądarki Google Chrome.

Na odbieraniu i odpisywaniu na wiadomości spędzamy nawet jedną trzecią czasu przeznaczonego na pracę. Jeśli zatem w najpopularniejszym programie pocztowym istnieją sposoby, aby skrócić ten czas, dlaczego w nich nie korzystać częściej?

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej