Blog IT, Blog Marketing

Linux nie gryzie

Linux nie gryzie

TeamQuest 22.08.2018 r.

Dawniej mekka komputerowych hipsterów i anarchistów, dziś - za sprawą androida - najpopularniejszy system operacyjny na świecie. Linux już od ponad 25 lat przebija się w świadomości ludzi, ciągle jednak pozostaje w cieniu Windowsa. Środowisko z logiem pingwina oferuje jednak bardzo ciekawe możliwości dla programistów, które zdecydowanie warto sprawdzić.

Linux to wolne oprogramowanie (open source) tworzone przez społeczność. Oprogramowanie powstało w 1991 roku, do szerszej świadomości przebiło się jednak dopiero 15 lat później. Twórcą jądra Linux jest fiński programista Linus Torvalds. To właśnie on nadał tempo i kierunek do dynamicznego rozwoju wolnego oprogramowania. Dziś Linux wykorzystywany jest do rozwoju systemów komórkowych, komputerowych, czy telewizorów. Ponadto jest najpopularniejszym systemem do tworzenia animacji i efektów specjalnych. Co jednak z programowaniem?

Otwartość Linuxa

Korzystanie z oprogramowania opartego na fińskim koncepcie daje nieporównywalnie większą otwartość i niemal nieograniczone możliwości dla programistów. Jeśli tylko znasz się na kodowaniu, możesz zrobić wszystko. Środowiska Windows mają swoje ograniczenia rozwojowe, nie możesz wejść wszędzie i "grzebać" w środku. W Linuxie jest to jak najbardziej możliwe. Jeśli jesteś deweloperem i umiesz kodować, masz dostęp do wszystkich opcji.


Linux sam w sobie jest open source'owym środowiskiem. Przynajmniej na początku masz więc wszystko za darmo, dostęp jest bardzo łatwy, a sam możesz manipulować i personalizować swoje oprogramowanie pod twoje zachcianki.

Linuxowi zaufało już wiele znanych firm, korporacji i agencji. Z oprogramowań tego środowiska korzysta m.in. : NASA . Keith Chuvala, zarządca systemów komputerowych NASA powiedział, że: "Migrujemy z Windowsa na Linuxa, ponieważ potrzebny jest nam stabilny i niezawodny system operacyjny". Na wszystkich komputerach agencji Windows został zastąpiony Linuxem. Chuvala decyzję tłumaczył problemami ze stabilnością Windowsa i chęcią większej kontroli nad systemem.


Z oprogramowań z uśmiechniętym pingwinem Tuxem korzystają też największe agencje maklerskie i Giełdy Papierów Wartościowych. Używanie Linuxa przez tak duże i ważne organizacje pokazuje, że jest życie poza Windowsem.

Ostatnio do Linuxa przekonuje się nawet Microsoft i wprowadza na rynek swoje dystrybucje, ot choćby Azure Sphere OS. Google też dostraja ostatnio swojego Chrome'a pod środowisko Linuxa.

Dystrybucja Linuxa

Linux sam w sobie jest tylko jądrem oprogramowania i nie nadaje się do bezpośredniego użytku. Środowisko ma jednak kilka dystrybucji, które można ściągnąć i personalizować pod siebie.

 1. Ubuntu

  Najpopularniejsza dystrybucja Linuxa, najlepsza dla początkowych użytkowników

 2. Debian

  Dystrybucja przeznaczona dla nieco bardziej zaawansowanych użytkowników, jedna z najstabilniejszych na świecie

 3. Gentoo

  Najtrudniejsza w obsłudze opcja dystrybucji, wymaga od użytkownika samodzielnej konfiguracji wszystkich opcji

 4. SUSE

  Dystrybucja stworzona z myślą o grafikach, po Ubuntu najpopularniejsza, wykorzystująca środowisko graficzne KDE

 5. Arch

  Bardziej skomplikowana dystrybucja, niż Ubuntu, nieco mniej niż Gentoo, daje dostęp do dużej ilości aktualnego oprogramowania

 6. Fedora

  Rozwijana przez Fedora Project, czyli społeczeństwo ludzi pracujących nad open source'ową platformą oprogramowania ,która ma być prosta w użytkowaniu.

Zalety Linuxa

Linux jest po prostu przyjemny do programowania. Środowisko jest znacznie prostsze i daje więcej możliwości od Windowsa. Programiści znający Python powinni spokojnie odnajdywać się w tym środowisku juz od kilku lat, ponieważ większość aplikacji pisanych dla Linuxa jest w Python. Wszyscy doskonale wiemy, że język rodem z "Monty Pythona" pozwala na bardzo szybkie tworzenie nowych aplikacji. Ponadto Python ma dużo bibliotek standardowych, więc jest zwykle przyjemniejszy niż Java, czy C++. Dodatkowo popularny Pyton jest zwyczajnie czytelniejszy, dzięki czemu szybciej wyłapiesz swój błąd.

Oczywiście, jeśli jesteś programistą C++, też odnajdziesz się w Linuxowym środowisku. Będzie wymagało to kilku przełożeń i kombinacji, ale możesz jak najbardziej kodować w tym środowisku. Będziesz pisał niskopoziomowo i wydajnie. Szczególnie przydatny będzie QtCreator - IDE zoptymalizowane pod użytek bibliotek Qt.

Linux jest przede wszystkim "lekki". Nie musisz okładać się tysiącami instalatorów, jak w Windowsie. Wielką zaletą są też zależności, które nie odpowiadają każdemu. Zdejmują one jednak z dewelopera obowiązek dostarczenia środowiska uruchomieniowego dla swojego programu.

Nie oszukujmy się, ważnym elementem w procesie wyboru środowiska programowania jest zapotrzebowanie rynkowe. A to w przypadku środowiska Linuxowego jest naprawdę duże. Na stronach z ogłoszeniami pracy znajdziesz bardzo dużo ofert ze znajomością Linuxa.

Pamiętaj też, że większość serwerów jest oparta na Linuxie, więc podstawowe znajomości systemu są od ciebie niemal wymagane.

Linux oferuje też szereg programów, które -podobnie, jak dystrybucje - są darmowe. Choćby pakiety office (Libre, czy Open).

Czy warto postawić na Linuxa?

Za i przeciw

Jak napisałem powyżej, Linux ma wiele zalet i może być lepszy od Windowsa. Choć pewnie nie każdy z was próbował, warto dać szansę środowisku z pingwinem. Jeśli jesteś programistą, który nie koduje na platformę Windows (.Net, WinAPI, directx), warto rozejrzeć się za dystrybucją dla siebie. Linux daje przede wszystkim lepszą stabilizację i bezpieczeństwo, jest szybszy, lżejszy, zajmujący mniej miejsca, łatwy w konfiguracji, przyjemny do pisania, otwarty na zmiany. Do tego jest open source'em, czyli jest za darmo. Nawet jeśli nie będziesz chciał kontynuować swojej przygody z Ubuntu, Debianem, czy Archem, nic na tym nie stracisz, bo nie musisz inwestować dużych pieniędzy w oprogramowanie. Jeśli do teraz Cię nie przekonałem ja, NASA, czy GPW, pomyśl nad tym: czy widziałeś, by Elliot w "Mr Robot" używał Windowsa? Ja też nie.

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej