Wokół programistów narosło wiele stereotypów. Mylne wyobrażenie na temat specyfiki pracy koderów z jednej strony zniechęca osoby, które mają predyspozycje do rozpoczęcia kariery w charakterze programisty, z drugiej, często bywa powodem rozczarowania podjętą pracą osób początkujących w branży. Jakie są najczęściej powielane mity odnośnie programistów?
By programować trzeba być umysłem ścisłym
Nie jest to do końca prawda. Oczywiście umiejętność logicznego myślenia i kalkulacji jest przydatna do programowania, ale by rozpocząć karierę w branży IT wcale nie trzeba być wybitnym matematykiem. Podczas pracy w IT przydatne są zarówno umiejętności miękkie charakterystyczne dla humanistów, jak i predyspozycje przypisywane umysłom ścisłym. Każde z nich możemy przekłuć na swój atut.
By programować trzeba skończyć studia informatyczne
Studia informatyczne mogą być przydatne do rozpoczęcia pracy jako programista, ale nie są do niej konieczne. Program takich studiów jest niezwykle rozbudowany, a programowanie jest jedynie jego drobnym wycinkiem, jeżeli chcemy skupić się wyłącznie na programowaniu, lepszym pomysłem jest nauka wybranego przez nas języka programowania na oddzielnym kursie, po którym zyskamy praktyczne umiejętności, dzięki którym będziemy mogli znaleźć pracę.
Każdy programista zarabia dużo
Co prawda średnie zarobki programistów znacznie przekraczają ogólną średnią krajową wynagrodzenia, lecz poziom zarobków branży jest bardzo zróżnicowany. Zależy on w głównej mierze od stanowiska i regionu Polski, którym programista jest zatrudniony. Początkujący programista nie może od razu liczyć na imponująca wypłatę, lecz wraz ze zdobywaniem doświadczenia zarobki w branży programistycznej mogą być naprawdę imponujące.