Blog IT, Blog Marketing

Co na swój temat mówią programiści? – Developer Survey 2018

Co na swój temat mówią programiści? – Developer Survey 2018

TeamQuest 08.04.2018 r.

Z tego wpisu dowiesz się:

  • w jaki sposób programiści zdobywają wiedzę?
  • jakie są najpopularniejsze w 2018 roku technologie?
  • czym przyciągnąć specjalistów IT?

Platforma Stack Overflow 13 marca ósmy rok z rzędu opublikowała wyniki ankiety przeprowadzonej wśród skupionych wokół niej programistów. W tegorocznej edycji wzięło udział ponad 100 000 developerów z całego świata, którzy odpowiadali na kilkadziesiąt pytań na temat tego, co lubią, jakich narzędzi używają, kiedy szukają pracy, na jakim są etapie kariery oraz czego oczekują. Wybraliśmy kilka, naszym zdaniem najciekawszych obszarów, z których wyłania się bardzo ciekawy portret programisty A. D. 2018.

Wiek i płeć programistów

Wiek

Podobnie jak w ubiegłych latach największą grupę biorących udział w badaniu programistów stanowiły osoby w wieku 25-29 lat. Najrzadziej z kolei na Stack Overflow można spotkać developerów w wieku powyżej 65 lat (0,5 %) oraz 55 lat (1,5 %). Aż trzy czwarte uczestników ankiety jest poniżej 35 roku życia. Interesująco wygląda również wiek programistów z podziałem na poszczególne kraje. Jak się okazuje, najstarsi koderzy mieszkają w Australii (29), Stanach Zjednoczonych (28,7) i Wielkiej Brytanii (28,2). Z kolei średni wiek programistów z Polski to 24,6. Młodsi mieszkają tylko w Indiach (22,7). Z danych Stack Overflow wynika również, że świat IT wciąż należy do mężczyzn. W badaniu wzięło udział zaledwie 6,9 % programistek. Co ciekawe, to o 0,7 % mniej niż w zeszłym roku.

Edukacja

Edukacja

O tym, że brak dyplomu nie jest dziś przeszkodą stojącą na drodze do kariery w IT nikogo nie trzeba przekonywać. Developer Survey 2018 to potwierdza. Wprawdzie trzy czwarte ankietowanych posiada wyższe wykształcenie, ale wśród profesjonalistów nie brak takich, którzy nie ukończyli żadnych studiów. Jak się okazuje, programiści dochodzą do biegłości w kodowaniu bardzo różnymi drogami. Prawie 90 % developerów przyznaje, że nauczyło się nowego języka, frameworku lub narzędzia na własną rękę, najczęściej korzystając z oficjalnej dokumentacji (83 %) lub ze Stack Overflow (82,7 %). Połowa z nich ma za sobą udział w kursie online, natomiast jedna czwarta uczestniczyła w hackatonie.

Najpopularniejsze technologie

Języki programowania

Wśród najpopularniejszych języków programowania pierwsze miejsce, niezmiennie od sześciu lat, zajmuje Java Script. Języka tego używa prawie 70 % programistów. To więcej niż w 2017 roku. W dalszej kolejności uplasowały się HTML (68,5 %), CSS (65%) i SQL (57 %). Największy wzrost w porównaniu z zeszłoroczną ankietą odnotował z kolei Python, który znalazł się na miejscu siódmym. Wśród frameworków i bibliotek na podium znalazły się Node.js (50%), Angular (37%) i React (28%). Niespodzianką jest to, że prawie połowa programistów korzysta z Linuxa. Windows, który jeszcze w zeszłym roku miał najsilniejszą pozycję, obecnie spadł na miejsce drugie.

Otwartość na zmianę pracy

Czas na zmianę pracy

Wiele cennych wniosków mogą również wysnuć z ankiety rekruterzy IT oraz pracodawcy. Tylko 16 % programistów aktywnie szuka pracy. Natomiast aż trzy czwarte jest otwarta na nowe możliwości zawodowe. Jak widać, developerzy są świadomi tego, jak pożądanymi specjalistami są na rynku, tym bardziej biorąc pod uwagę, że zdecydowana większość z nich jest co najmniej zadowolona z obecnego miejsca zatrudniania. Co jest w stanie skłonić ich do zmiany pracodawcy? Mimo że zawód programisty należy do najlepiej opłacanych, jak się okazuje, dla 18 % to wysokość wynagrodzenia i benefity decydują o atrakcyjności oferty pracy. Niemal tyle samo zwraca uwagę na rodzaj technologii, z którymi mieliby pracować. Kolejne miejsca w rankingu zajęły możliwości rozwoju zawodowego i kultura organizacyjna firmy.

Całość tegorocznej ankiety: Developer Survey Results 2018.

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej