Blog IT, Blog Marketing

Umiejętności miękkie, które prawią, że staniemy się lepszym programistą

Umiejętności miękkie, które prawią, że staniemy się lepszym programistą

TeamQuest 29.03.2018 r.

Wiedza i umiejętności praktycznego jej wykorzystywania są podstawą do pracy jako programista. Praca programisty nie jest odseparowana od innych pracowników zatrudnionych w tym samym dziale oraz wymaga często współpracy z osobami pracującymi w innych działach firmy. W dzisiejszych czasach na stanowisku programisty umiejętności techniczne często są stawiane na równi z tzw. „kompetencjami miękkimi”. Związane są one z indywidualnymi cechami charakteru, a należą do nich między innymi komunikatywność, umiejętność do pracy w zespole, ale również podejmowania indywidualnych decyzji oraz dobre zarządzanie czasem.

Dostosuj się do panujących warunków

Innymi ważnymi cechami nad, którymi powinniśmy pracować równie intensywnie jak nad dokształcaniem się w kwestiach programistycznych są między innymi upór i wytrwałość w dążeniu do celu. Nawet jeśli nie jesteśmy najbardziej utalentowanym koderem, ciągła chęć doskonalenia się i pokonywanie kolejnych przeszkód z pewnością zostanie docenione przez współpracowników. Warto również pomyśleć nad podniesieniem swoich umiejętności pracy w każdych warunkach. Starajmy się by nasze życie prywatne nie wpływało na naszą pracę. Zarówno w chwilach dobrych i złych dawajmy z siebie wszystko. Kluczową umiejętnością w pracy programisty jest również odpowiednie zarządzanie stresem. Praca pod presją deadlineów to chleb powszedni każdego kodera. Naucz się wykorzystywać stresu jako czynnik pobudzający działanie i pobudzający koncentrację nad powierzonymi zadaniami.

Poznaj swoje mocne i silne strony i pracuj nad nimi.

Bądź świadom swojej wartości. Zastanów się nad swoimi mocnymi stronami i spraw by stały się one twoim atutem. Podejmuj się zadań, które jesteś w stanie zrobić bez problemów. Podkreślą swoją wartość jako pracownik. Jeśli dostrzegasz elementy, które możesz poprawić skoncentruj się na nich w czasie wolnym, podnosząc tym samym swoje kompetencje. W parze ze świadomością swojej wartości musi iść także umiejętność negocjacji. Będąc pewny swoich racji staraj się nie krytykować lecz racjonalnie przekazuj swoje pomysły.

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej