Blog IT, Blog Marketing

Po co programiście monitorowanie czasu pracy?

Po co programiście monitorowanie czasu pracy?

TeamQuest 27.02.2018 r.

Z tego wpisu dowiesz się:

  • dlaczego warto śledzić swój czas pracy?
  • co wiedza ta może dać programiście?
  • jak pracować skuteczniej?

W większości z nas obowiązek monitorowania czasu pracy w firmie nie budzi pozytywnych skojarzeń. Każdy chyba zgodzi się również z tym, że rozliczanie programisty na podstawie stawek godzinowych, podobnie jak w przypadku każdej twórczej pracy, zwyczajnie mija się z celem. W końcu tym, co liczy się najbardziej, i tak jest efekt końcowy. Dlaczego więc ktoś miałby dobrowolnie mierzyć czas poświęcony na wykonywanie konkretnych zadań? Jak się okazuje, istnieją znaczące powody, dla których warto to robić.

Większa efektywność

Efektywna praca przy komputerze, to w dobie social media prawdziwe wyzwanie. Jedną z korzyści, jakie daje mierzenie swojego czasu pracy, jest poznanie własnej produktywności i wiedza, ile rzeczywiście zajmuje nam wykonywanie zadań, a ile z cennych minut spędzamy na Facebooku. W przypadku monotonnego kodowania skupienie uwagi może być wyjątkowo trudne. Monitorowanie czasu koncentruje umysł i sprzyja samodyscyplinie jak nic innego. Dodatkowo, dzięki niemu łatwiej jest podzielić pracę na bloki czasowe, co ma szczególne znaczenie przy realizacji długoterminowych, skomplikowanych projektów.

Łatwiejsza wycena projektów

Wycena projektów

Przy szacowaniu kosztów projektów można mniej więcej obliczyć, ile czasu pochłonie dana realizacja. Nie zawsze jednak pokrywa się to z rzeczywistością. Zdarza się, że rozbieżność ta wypada na korzyść wykonawcy i projekt, który miał zająć 30 godzin, zajmuje tylko 23. Gorzej, kiedy koszty zostają niedoszacowane i programista jest zmuszony pracować więcej za niższą stawkę godzinową. Bieżące ewidencjonowanie swojego czasu pracy sprawia, że wycena projektów jest bardziej trafna. Wystarczy sięgnąć do podobnych realizacji z przeszłości.

Lepsze relacje z klientami

Jednym z czynników, które szczególnie pozytywnie wpływają na relacje z klientami jest transparentność. Niezależnie od tego, czy programista rozlicza się „godzinowo” czy też nie, raport z przepracowanych godzin, jaki można wydrukować w większości programów do monitorowania czasu pracy, może stanowić element budujący zaufanie do wykonawcy. Zleceniodawca będzie bowiem dokładnie wiedział , za co płaci. Dodatkowo, lepsza znajomość wartości swojej pracy to również możliwość zapewnienia lepszej jakości obsługi klienta pod względem czasu i budżetu a w efekcie większa satysfakcja ze współpracy.

Work-life balance

Work-life balance

Praca programisty często nie kończy się wraz z wyjściem z biura. Zabieranie służbowych zadań do domu czy dodatkowe projekty wykonywane „po godzinach” to rzeczywistość niejednego developera. Zachowanie work-life balance jest jeszcze trudniejsze w przypadku freelancerów. Monitorowanie czasu pracy pozwala zorientować się, ile naprawdę zajmuje nam wykonywanie zawodowych obowiązków. Może się okazać, że czas poświęcony zawodowym kwestiom może zaskoczyć samego programistę. Wiedza ta jest nieoceniona w planowaniu czasu potrzebnego na regenerację.

Czas to najcenniejszy z zasobów, jakim dysponujemy. Monitorowanie upływających w pracy godzin, pozwala zarządzać nim w sposób bardziej efektywny i w rezultacie stać się lepszym specjalistą. Decydując się na konkretne narzędzie, warto jednak pamiętać, że mierzenie czasu pracy nie powinno być zajęciem, któremu trzeba poświęcać dużo uwagi i… czasu.

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej