DevOps Cloud Engineer (AWS) 13000 - 16000 PLN

Senior .NET Developer

Różne pokolenia w jednej firmie – jak to ugryźć?07 lutego 2018

Różne pokolenia w jednej firmie Z tego wpisu dowiesz się:

  • jakie wyzwania niosą ze sobą wielopokoleniowe zespoły?
  • w jaki sposób wspierać ich efektywność?
  • co może być ich atutem?


Baby Boomers, generacja X, Millenialsi oraz Zetki – te cztery pokolenia spotykają się obecnie na polskim rynku pracy. Najmłodsze, R, za chwilę zasili szeregi firm. Każde z nich różni się stylem życia, komunikacji, podejściem do obowiązków, siebie i innych ludzi. Mieć w zespole jednocześnie czterdziesto-, trzydziesto- i dwudziestolatka to nie lada wyzwanie. Różnica wieku i doświadczeń zawodowych może generować wiele problemów i sprawiać, że pracownicy nie mogą się porozumieć. Na szczęście konflikt pokoleniowy w firmie da się okiełznać. Jak to zrobić?

Mentoring

Mentoring

Zespoły, w których między pracownikami występują znaczne różnice wieku to doskonała przestrzeń do wymiany wiedzy. Warto to wykorzystać tworząc programy mentorskie, zarówno w tradycyjnym rozumieniu jak i odwrócone. Młodsi od bardziej doświadczonych członków zespołu mogą nauczyć się bardzo wiele o firmie o jej funkcjonowaniu. Wychowani w czasach Internetu i komputerów, pod ich okiem mogą również szlifować komunikację bezpośrednią. Z kolei najmłodsze pokolenie może na przykład być dla starszych przewodnikiem po social media i sposobach wykorzystania ich w biznesie. Wymiana spostrzeżeń i doświadczeń może przynieść dla firmy same korzyści. Badania pokazują, że współpracownicy są w stanie nauczyć się od siebie znacznie więcej niż podczas formalnych szkoleń.

Kultura szacunku i współpracy

Nikt chyba nie ma wątpliwości, że efektywne współdziałanie jest podstawą sukcesu każdego teamu. Otwartość, zaufanie, gotowość do pomocy oraz wzajemny szacunek to wartości, które w szczególny sposób warto wspierać w tych firmach, gdzie mamy do czynienia z kilkoma generacjami. Mocne strony poszczególnych przedstawicieli każdego z pokoleń mogą stanowić siłę całej grupy a odpowiednio podkreślane będą działały na jej korzyść. Dlatego warto stwarzać okazje do wzajemnych interakcji, dzielenia się wiedzą i nawiązywaniu bliższych relacji, na przykład eksperymentując z tworzeniem zespołów projektowych o zróżnicowanym wieku.

Polecane oferty pracy

Frontend Developer

Java Developer ze znajomością Reacta 12000 - 15000 PLN

Java Developer (Mid/Senior)

Tester Automatyczny / Inżynier automatyzacji testów 10000 - 15000 PLN

Praca zdalna
Aplikuj

Odrzucenie stereotypów

Stereotyp

Oczywiście poznanie i zrozumienie tego, co motywuje reprezentantów różnych generacji i w jaki sposób widzą swój zawodowy rozwój, jest niezwykle istotne w zarządzaniu zespołem, w którym występują duże różnice w stażu pracy. Dążąc do tego, łatwo jednak wpaść w pułapkę etykietowania i przypisywania jednostkom cech całego pokolenia jako całości. Tymczasem nic nie zastąpi wiedzy na temat konkretnych pracowników. To, że statystyczny Baby Boomers jest lojalny i oddany pracy, nie oznacza, że każdy z nich chętnie będzie zostawał po godzinach. Również nie wszyscy Millenialsi zaczną rozglądać się z ofertami pracy u konkurencji, jeżeli nie będą mieli możliwości pracy z domu. Patrzenie na członków zespołu przez pryzmat stereotypów pokoleniowych może nie tylko być źródłem wielu nieporozumień, ale również negatywnie wpływać na wzajemne relacje.

Zmierzenie się z konfliktem pokoleń w miejscu pracy często wymaga ogromnych pokładów cierpliwości i kreatywności. Warto jednak podjąć ten wysiłek, gdyż nagrodą będzie zespół o zróżnicowanym doświadczeniu, któremu żadne biznesowe wyzwanie nie będzie straszne.

Twoja opinia jest dla Nas Ważna

Oceń ten wpis
Może zainteresuje Cię również:
Prześlij nam swoje CV

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu:

Jak skupić się na pracy?

HRy po pracy cz. II

Sztuka autopromocji – między skromnością a megalomanią