Sedlak & Sedlak to firma działająca w branży HR nieprzerwanie od 1990 roku, badającą wynagrodzenia w polskich przedsiębiorstwach. Pierwszy raport dotyczący zarobków opublikowali już w 1997 roku. Również w tym roku specjaliści firmy stworzyli raport płacowy. W raporcie Sedlak & Sedlak dla branży IT 2017 znalazły się dane o zarobkach programistów posługujących się językami C/C++, PHP, Python, pracujących w technologii .NET, czy w Java. Raport zawiera informacje o aktualnych stawkach na 93 stanowiskach z branży IT, zebranych z 87 firm. Same badanie prowadzone było od stycznia do maja 2017 roku.
Który język programowania przynosi największe korzyści finansowe?
Z wyników raportu możemy dowiedzieć się między innymi tego ile zarabiają programiści pracujący w różnych językach programowania. Najwyższe zarobki otrzymują starsi programiści pracujący w technologii JAVA. Połowa z nich zarabia od 9 500 do 12 200 PLN brutto. Niewiele mniej trafia do kieszeni starszych programistów C/C++, których zarobki oscylują między 9 500 PLN – 11 600 PLN brutto. Tuż za nimi plasują się programiści aplikacji mobilnych, którzy mogą liczyć na wynagrodzenie mieszczące się między 8 000, a 13 500 PLN brutto. Zarobki programistów różnie rozkładają się również ze względu na miejsce ich pracy. Największymi zarobkami cieszą się starsi programiści pracujący w województwie mazowieckim. Średnio otrzymują oni wynagrodzenie rzędu 11 tys. złotych. Specjaliści zatrudnieni w województwie małopolskim zarabiają o 1,2 tys. złotych mniej. Programiści z Pomorza otrzymują wynagrodzenie w wysokości 8,5 tys. PLN, natomiast mediana wynagrodzenia specjalistów ze Śląska wynosi 8200 złotych brutto.
Różnice w zarobkach programistów zależą również od rodzaju umowy na podstawie jakiej są zatrudnieni u swojego pracodawcy. Jak możemy odczytać w raporcie płacowym, najwyższe wynagrodzenie otrzymują starsi programiści zatrudnieni na kontrakcie. Średnie zarobki połowy z nich w przeliczeniu do czterdziestu godzin pracy w tygodni wynoszą 12 tys. złotych brutto. Starsi programiści zatrudnieni na umowę o pracę otrzymują wynagrodzenie o niemal 2 tys. zł niższe, wynoszące 10 100 PLN brutto. W przypadku młodszych programistów wynagrodzenie na kontrakcie utrzymuje się na pułapie 6,1 tys. złotych brutto. Zatrudnieni na umowę o pracę zarabiają średnio 4,9 tysiąca złotych, natomiast młodsi programiści pracujący na umowę zlecenie, otrzymują wynagrodzenie w wysokości 4 tysięcy złotych brutto.