Blog IT, Blog Marketing

4 trendy w rekrutacji IT na 2018 rok

4 trendy w rekrutacji IT na 2018 rok

TeamQuest 14.01.2018 r.

Z tego wpisu dowiesz się:

  • jakie wyzwania stoją w tym roku przed osobami odpowiedzialnymi za budowanie zespołów IT?
  • jakie trendy w rekrutacji będą dominować?
  • na co się przygotować planując w najbliższym czasie zmianę pracy?

Na obniżenie deficytu programistów i informatyków w ciągu najbliższych 12 miesięcy z całą pewnością nie ma co liczyć. Bez wątpienia to do nich nadal będzie należał rynek pracy. To oznacza, że obsadzanie stanowisk odpowiadającymi potrzebom i oczekiwaniom działów IT specjalistami będzie dla pracodawców i rekruterów nie mniejszym wyzwaniem niż w zakończonym właśnie roku. Na jakie trendy w rekrutacji IT warto zwrócić baczniejszą uwagę, aby osiągać lepsze wyniki? Przedstawiamy nasz subiektywny wybór.

Candidate experience

Candidate experience

Znaczenie candidate experience rośnie z roku na rok. Coraz większa liczba pracodawców ma świadomość tego, że negatywne doświadczenia kandydata wyniesione z przebiegu procesu rekrutacji mogą mieć znaczący wpływ na wizerunek firmy. To z kolei ma kluczowe znaczenie w znalezieniu odpowiednich kandydatów i wyłuskaniu talentów IT. Zbieranie opinii kandydatów i na ich podstawie podejmowanie konkretnych działań usprawniających proces rekrutacji to trend, który szturmem zdobywa branżę HR i z całą pewnością będzie rósł w siłę.

Skrócenie procesu rekrutacji

W rekrutacji IT przede wszystkim liczy się czas. Kandydaci, wśród których coraz większy udział mają przedstawiciele pokolenia millenialsów, nie chcą już czekać tygodniami na decyzję o zatrudnieniu. Przeciąganie procesu rekrutacyjnego w nieskończoność i zwlekanie z nawiązaniem kontaktu często skutkuje tym, że kandydat traci zainteresowanie ofertą i odchodzi do konkurencji. Dlatego konieczne jest dążenie do maksymalnego skrócenia czasu rekrutacji. I nie chodzi tu tylko o szybkość podejmowania decyzji, ale również rezygnację z kilkuetapowych procesów. Z pewnością wzrośnie również znaczenie rekrutacji online.

Widełki płacowe

Wynagrodzenie

Mimo że tzw. widełki płacowe to w naszym kraju wciąż temat budzący kontrowersje, rośnie liczba firm, które decydują się na ich publikację. Nic dziwnego. Wysokość wynagrodzenia to jedna z najważniejszych informacji dla kandydata. Ogłoszenia o pracę IT, które zawierają te informacje, uzyskują nawet o kilkadziesiąt procent więcej „kliknięć” i przyciągają lepszych jakościowo kandydatów. Choć trudno liczyć na to że zwroty „konkurencyjne” czy „atrakcyjne wynagrodzenie” w najbliższym czasie całkowicie znikną z ofert pracy IT, transparentność wynagrodzeń to kierunek, od którego nie ma odwrotu.

Ułatwienie kandydatom aplikowania

Ze smartfonów korzysta już ponad połowa Polaków. Systematycznie rośnie również czas poświęcony na korzystanie z internetu za pośrednictwem urządzeń mobilnych. Nie jest więc niczym zaskakującym, że kandydaci chcą aplikować na nowe oferty pracy za pomocą swoich telefonów. Dlatego priorytetem dla pracodawców i rekruterów staje się takie przygotowanie formularzy rejestracyjnych, aby wypełnienie go na małym ekranie nie stanowiło problemu. Równie istotnym wyzwaniem jest umożliwienie kandydatom aplikowania bezpośrednio z zakładki „Kariera” lub portali społecznościowych.

Przedstawione powyżej kierunki rozwoju rekrutacji IT nie są oczywiście jedynymi, jakie naszym zadaniem ukształtują 2018 rok. Na szczególną uwagę niewątpliwie zasługują również m.in. Rekrutacja 5.0, Big Data i programy poleceń. Czy dostosowanie się do tych trendów sprawi, że poszukiwanie i zatrudnianie kandydatów IT stanie się łatwiejsze? Odpowiedzi będziemy mogli udzielić już za rok.

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej