Blog IT, Blog Marketing

Kompetencje miękkie w pracy programisty

Kompetencje miękkie w pracy programisty

TeamQuest 10.12.2017 r.

pracy programisty liczy się nie tylko umiejętność programowania – doskonała znajomość języków programistycznych nie wystarczy, by otrzymać wymarzoną posadę oraz dobrze czuć się na stanowisku. Wiedza i umiejętności techniczne muszą iść w parze z kompetencjami miękkimi.

Co rozumiemy poprzez umiejętności miękkie?

W przeciwieństwie do kompetencji twardych, które łatwo określić i zdefiniować, umiejętności miękkie są zdecydowanie bardziej subiektywne i ciężko je sprecyzować. Związane są przede wszystkim z funkcjonowaniem w społeczeństwie i z indywidualnymi cechami charakteru. W pracy programisty ich rola jest tak ważna, ponieważ projekty często są różnorodne, wymagają kreatywnych rozwiązań, a także przekazywania informacji technicznych osobom spoza branży. Najważniejsze jest jednak to, że stworzenie programu to nie tylko samotne kodowanie – wymaga ono wielomiesięcznej pracy zespołowej oraz współpracy wielu specjalistów.

Najważniejsze kompetencje miękkie w pracy programisty

Programista powinien być osobą komunikatywną, niezależnie od tego, czy jest managerem zarządzającym projektem, czy developerem. Komunikacja niezbędna jest podczas planowania projektu, a także podczas wprowadzania zmian. Wiąże się ona również z umiejętnością pracy w grupie (szacunkiem, umiejętnością dyskusji, otwartością), którą bez wątpienia tworzy zespół programistów. Bardzo ważne jest efektywne zarządzanie czasem i organizacja pracy, które pozwolą na terminowe wykonywanie zadań. Każdy programista musi również być otwarty na zmiany, chętny do rozwoju oraz gotowy do adaptacji i pracy z użyciem nowych rozwiązań. Branża IT jest bardzo dynamiczna, dlatego każdy koder musi potrafić pracować w zmieniających się warunkach.

Wszystkie te umiejętności przekładają się na efektywność pracy, a połączone ze specjalistyczną wiedzą i doświadczeniem zaowocują zdobyciem satysfakcjonującej pracy.

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej