Blog IT, Blog Marketing

Języki na start! 5 technologii dla początkującego programisty

Języki na start! 5 technologii dla początkującego programisty

TeamQuest 12.12.2017 r.

Z tego wpisu dowiesz się:

  • jaką technologię wybrać jako pierwszą?
  • które języki programowania uważane są za najprostsze do nauki?
  • jak rozpocząć karierę jako programista?

Niezależnie od tego, czy jesteś licealistą, studentem czy też pracujesz już w określonym zawodzie i myślisz o rozpoczęciu przygody z programowaniem, podstawowym pytaniem, jakie z pewnością sobie zadajesz jest: „Od jakiej technologii zacząć?”. Wybór odpowiedniego języka to jedna najważniejszych decyzji, z jakimi przychodzi się zmierzyć każdemu początkującemu koderowi. Właściwie podjęta nie tylko pozwoli nabrać dobrych nawyków, ale także może znacznie przyspieszyć karierę zawodową. Które języki programowania są zatem najlepsze na początek?

Python

Język programowania Python

W opinii wielu osób, ten opracowany we wczesnych latach 90. język skryptowy jest wręcz idealny dla początkujących programistów. Niektórzy twierdzą, że w swojej prostocie przypomina język angielski. Ta przyjazna i elastyczna technologia, znajduje szerokie zastosowanie począwszy od serwisów internetowych, przez aplikacje desktopowe i sieciowe, aż po gry. Szczególnie popularna jest w połączeniu z frameworkiem Django używanym do aplikacji webowych. Python używany jest głównie w start-upach oraz małych firmach, ale nie tylko. Korzystają z niego między innymi amerykańska agencja kosmiczna NASA, YouTube czy Reddit.

Ruby

Język programowania Ruby

To kolejny język, którego prosta i czytelnia składnia przyciąga osoby stawiające pierwsze kroki w programowaniu. Choć jest to język ogólnego przeznaczenia najczęściej znajduje zastosowanie w tworzeniu aplikacji webowych, dzięki popularnemu frameworkowi Ruby on Rails. Technologia ta została zaprojektowana w taki sposób, aby tworzący w niej kod programista w jak najprostszy sposób mógł osiągnąć zamierzony efekt. Intuicyjność i przyjemność, z jaką pisze się aplikację w Ruby, to podstawowe zalety tego języka. Z Ruby on Rails korzystają m.in. Hulu, Twitter, Github.

Java

Język programowania Java

Ten zorientowany obiektowo, oparty na klasach język programowania należy do najpopularniejszych i najbardziej wpływowych technologii na świecie. Java wykorzystywana jest przy tworzeniu aplikacji dla urządzeń mobilnych, aplikacji wbudowywanych, gier, zawartości i treści internetowych a także oprogramowania dla przedsiębiorstw. Jej składnia w dużej mierze opiera się na C lub C++. Mimo że Java nie należy do najłatwiejszych technologii, opanowanie jej w pierwszej kolejności może być bardzo korzystne, zwłaszcza jeśli chodzi o możliwości zatrudnienia. Jej uniwersalność powoduje, że jest ona wykorzystywana przez wiele firm. Korzystają z niej choćby Google, Amazon czy LinkedIn.

JavaScript

Język programowania JavaScript

Jeszcze do niedawna JavaScript przede wszystkim miała za zadanie wspomagać strony internetowe, obecnie, dzięki rosnącej popularności Node.js umożliwia tworzenie aplikacji mobilnych, gier a nawet obsługiwanie fizycznych urządzeń (Internet of Things). Mimo stosunkowo prostej składni, nie jest najłatwiejszą technologią do nauki, zwłaszcza osób, które nie miały żadnej styczności z językami programowania. Jej niewątpliwą zaletą, którą docenią nowicjusze, jest jednak to, że szybko można widzieć efekty swojej pracy.Trudno dziś znaleźć poważny serwis, w którym nie byłoby śladów JavaScript. Z Node.js korzystają natomiast takie firmy jak PayPal, Uber, Pinterest czy Ebay.

C/C++

Język programowania C++

Zarówno C, jak i rozwijający go o możliwość programowania obiektowego język C++, mogą być świetnym wprowadzeniem w świat programowania. Ich składnia wpłynęła bowiem na powstanie wielu innych języków, jak choćby Javy. Popularność C++ jest ogromna. Wciąż jest on szeroko stosowany do tworzenia gier, aplikacji komputerowych, aplikacji mobilnych czy internetowych. Wśród korzystających z niego gigantów znajdują się m.in. Adobe Systems, Amazon czy Chrome. Choć nauka C/C++ może dla żółtodzioba stanowić ogromne wyzwanie, nagrodą jest zyskanie solidnej bazy, pozwalającej w łatwy sposób opanowywać kolejne technologie.

Wybrać prosty język, aby nie stracić motywacji do nauki? Taki, który zagwarantuje szybki rozwój kariery? Czy może sięgnąć do źródła i poznać technologię, która sprawi, że nauka kolejnych nie będzie nam straszna? Dylematów jest wiele. Można się spotkać z opinią, że to, od jakiego języka się zacznie, nie ma większego znaczenia. W końcu niemal każdy z nich bazuje na tych samych pojęciach jak pętle, instrukcje warunkowe czy funkcje i pozwala poznać ogólne zasady pracy z kodem. Z drugiej strony jednak trzeba mieć na uwadze, że wielu programistów powtarza wzorce, których nauczyło się na samym początku kariery. Dlatego, mimo wszystko, wybór tego pierwszego języka, warto solidnie przemyśleć.

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej