Blog IT, Blog Marketing

Jak rekrutować w małych firmach?

Jak rekrutować w małych firmach?

TeamQuest 12.04.2015 r.

Pojęcie małej firmy oznacza przede wszystkim niewielką liczbę pracowników w niej zatrudnionych. Oznacza to, że właściwe przeprowadzanie projektów rekrutacyjnych ma o wiele większą wagę niż zatrudnianie w korporacjach. Duże organizacje mogą łatwiej zniwelować skutki błędów rekrutacyjnych poprzez oddelegowanie pracownika na inne stanowiska pracy. Z perspektywy małej firmy każde stanowisko jest stanowiskiem kluczowym. Na co zwrócić uwagę przy prowadzeniu projektów rekrutacyjnych? Kilka porad poniżej:

Jasno zdefiniuj stanowisko pracy

Jak rekrutować w małych firmach?

To trudne zadanie dla nowych i małych firm. Nie posiadają one zdefiniowanej struktury organizacyjnej, a pracownicy w niej zatrudnieni zajmują się praktycznie wszystkim co jest w danej chwili do zrobienia. Wraz z rozwojem, przedsiębiorca powinien kłaść większy nacisk na specjalizację swojego zespołu. Dzięki temu można łatwiej stworzyć niezawodny zespół, w którym każdy będzie odpowiedzialny za coś innego. Jasno skonkretyzowane stanowisko pracy jest również bardziej atrakcyjne dla kandydatów. Chyba każdy z nas chętniej aplikuje na stanowiska, których zakres obowiązków jest jasno zdefiniowany. Nikt nie chce ryzykować zmiany pracy, na taką, która jest wielką niewiadomą.

Ucz się od swojej konkurencji

Benchmarking nie jest niczym nowym. Warto zatem podpatrywać jak radzą sobie na rynku rekrutacyjnym inne podmioty. Sprawdź ich ogłoszenia o pracę, podejrzyj metody rekrutacji. Możesz również zastanowić się nad tym, co inni mają do zaoferowania dla swoich przyszłych pracowników. Warto również sprawdzać, jak radzą sobie firmy nieco większe od Twojej. Prawdopodobnie były w podobnej sytuacji rekrutacyjnej jak Ty obecnie. Udało im się, a to dobry powód, aby podejrzeć ich metody.

Zadbaj o odpowiednią selekcję

Duże firmy posiadają rozbudowane działy HR, które specjalizują się w selekcji najbardziej właściwych kandydatów. Jako właściciel stosunkowo malej firmy, rzadko możesz sobie pozwolić na etat specjalisty ds. rekrutacji. Tym samym powinieneś przyłożyć szczególną wagę do tego, których kandydatów wybierzesz do kolejnych etapów rekrutacji. Jeżeli kompletnie nie znasz się na tym lub nie masz czasu na właściwą selekcję, być może warto zastanowić się nad skorzystaniem z usług firmy rekrutacyjnej.

Odważ się być innym

Zadbaj o odpowiednią selekcję

Korporacje posiadają wiele możliwości i kapitału, aby uatrakcyjnić swoje projekty rekrutacyjne. Sektor małych przedsiębiorstw nie może pozwolić sobie na duże budżety na obsadzanie wakujących stanowisk pracy. Tym samym powinien skupić się na zaakcentowaniu zalet wynikających z pracy w małej firmie. Tych zalet jest wiele, między innymi bardziej rodzinna atmosfera, czy też większy wpływ na rozwój firmy.

Prowadzenie projektów rekrutacyjnych to trudne zadanie, tym trudniejsze jeżeli nie ma do ich realizowania odpowiednich specjalistów. Dla małej firmy, brak odpowiedniego personelu może mieć fatalne skutki, które mogą zaważyć na jej dalszym rozwoju. Warto zatem traktować działania związanie z zatrudnianiem personelu jako kluczowe dla rozwoju firmy.

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej