Blog IT, Blog Marketing

Dane adresowe w CV

Dane adresowe w CV

TeamQuest 06.07.2016 r.

Od czasów, kiedy CV przestało być podaniem o pracę, kandydaci sukcesywnie rezygnują z podawania adresu zamieszkania. Uważają bowiem, że z punktu widzenia procesu rekrutacyjnego, informacja o adresie nie jest istotna. W takim rozumowaniu jest oczywiście bardzo dużo racji. W dobie powszechnej mobilności, rozwoju nowoczesnych form komunikacji czy też możliwości wykonywania pracy zdalnej, miejsce zamieszkania odgrywa rolę drugorzędną. Dodatkowym argumentem przemawiającym za niepodawaniem adresu, jest ochrona danych osobowych. Kandydaci obawiają się, że dane na ich temat zostaną użyte w sposób inny niż do celów rekrutacyjnych.

Współczesna, szeroko pojęta, praca nie przywiązuje dużej wagi do miejsca zamieszkania kandydata/pracownika. Jednak paradoksalnie firmy zajmujące się rekrutacją personelu doceniają informację o adresie zamieszkania. Dotyczy to przede wszystkim firm, które inwestują w nowoczesne narzędzia rekrutacyjne, takie jak parser CV. Narzędzie to automatycznie „czyta” CV, a następnie treść w nim zawartą umieszcza w bazie kandydatów. Brak informacji w CV o miejscu zamieszkania sprawia, że pole dedykowane dla tej treści pozostaje puste. Tym samym rekruter ma trudność z przedstawianiem dla kandydata innych projektów rekrutacyjnych, ponieważ nie wie jakie lokalizacje są do zaakceptowania przez danego kandydata.

Dane adresowe w CV

Dla przykładu, jeżeli założymy że kandydat jest z Krakowa a nie wspomniał o tym w CV i aplikuje na stanowisko pracy znajdujące się w Warszawie, to rekruter ma prawo założyć, że osoba aplikująca pochodzi z Warszawy tudzież mieszka w Warszawie to rekruter nie zaproponuje kandydatowi ofert pracy z Katowic, czy właśnie z Krakowa.

Jednak jakie informacje o adresie zamieszkania należy podać, a jakie nie? Według mnie dobrym rozwiązaniem jest podawanie miejscowości zamieszkania wraz z odpowiednim kodem pocztowym. Te informacje wystarczą, aby parser CV poprawnie „odczytał” treść z dokumentu.

Podając takie informacje na temat adresu zamieszkania zyskujemy to, że rekruter będzie mógł dokładniej dopasować projekty rekrutacyjny do naszych potrzeb związanych z lokalizacją. Jednocześnie miejscowość i kod pocztowy nie zdradzają naszego dokładnego zamieszkania, zatem nie musimy się obawiać, że nasz adres trafi w ręce osób nieuprawnionych.

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej