Blog IT, Blog Marketing

5 nowości od Google w AI

5 nowości od Google w AI

Aleksandra Golenia , 08.01.2024 r.

Z artykułu dowiesz się:

  • Jak MedLM od Google ma wspierać służbę zdrowia
  • Jakie udoskonalenia wprowadziło Google w Imagen 2 AI
  • Co oferuje Gemini Pro
  • Do czego przeznaczone jest AI Studio
  • Co potrafi Duet AI for Developers

MedLM – AI w służbie zdrowia

Google już od dłuższego czasu starało się wykorzystać sztuczną inteligencję do wsparcia służby zdrowia. Specjaliści są zdania, że AI może w znaczącym stopniu pomóc medykom w pracy, poprawić ich skuteczność i wydajność, a także stworzyć im lepsze warunki do współpracy z pacjentami. Inni technologiczni giganci, jak Amazon i Microsoft również mieli nadzieję, że uda im się opracować generatywny model sztucznej inteligencji dedykowany dla opieki zdrowotnej. Google było jednak szybsze i to właśnie ono zaprezentowało MedLM, a więc rodzinę modeli AI dostosowaną do potrzeb branży medycznej. Może to być przełomowy krok w rozwoju opieki zdrowotnej.

Aktualnie MedLM jest dostępny dla klientów Cloud Google w USA, tak więc jego zasięg jest jeszcze ograniczony, ale najprawdopodobniej do czasu, ponieważ Google nie zadowala się półśrodkami i już ostrzy sobie zęby, aby MedLM wypuścić w świat. Proponuje dwa modele MedLM – większy jest określany jako „złożone zadania”, a mniejszy przeznaczony jest do „skalowania między zadaniami”. Narzędzie powstało we współpracy ze specjalistami z branży, aby dopasować je najlepiej do potrzeb i docelowych użytkowników. Yossi Matias, wiceprezes ds. inżynierii i badań w Google potwierdza to na blogu:

Ściśle współpracujemy z praktykami, badaczami, organizacjami zajmującymi się naukami o zdrowiu i życiu oraz osobami, które na co dzień stoją na czele opieki zdrowotnej.

Do udziału sztucznej inteligencji w opiece zdrowotnej podchodzi się jednak z nieufnością. Badania potwierdzają, że AI nie najlepiej radzi sobie z udzielaniem odpowiedzi z obszaru medycyny. Popełnia wiele błędów, a więc zaufanie jej jest pewnego rodzaju narażaniem ludzi na utratę zdrowia. Przed Google więc duże wyzwanie. Musi udowodnić, że ich narzędzie to zupełnie inny poziom jakości AI i jest w stanie sprostać ogromnym oczekiwaniom. Zapewnia przy tym, że zachowuje wyjątkową ostrożność. Matias podkreśla:

Koncentrujemy się na umożliwieniu profesjonalistom bezpiecznego i odpowiedzialnego korzystania z tej technologii.

MedLM ma więc szansę albo zrewolucjonizować branżę medyczną albo osiągnąć szybką i rozpaczliwą porażkę.

Imagen 2 AI z możliwością generowania tekstu i logo

Google nie zwalnia tempa i nie poprzestaje na tym, co już stworzyło. Całkiem niedawno firma zaprezentowała swoją ulepszoną wersję Imagen, czyli sieci neuronowej do generowania obrazów. Imagen 2 potrafi jeszcze więcej, pozwala na tworzenie tekstu i logo, bazując na wskazówkach tekstowych. Dostęp na chwilę obecną mają klienci Google Cloud korzystający z Vertex AI. Imagen 2 powstał z wykorzystaniem technologii Google DeepMind, czyli laboratorium Google specjalizującego się w AI. Udoskonalone narzędzie ma być lepsze od swojego pierwowzoru przede wszystkim pod względem jakości generowanego obrazu, która ma być zdecydowanie bardziej zadowalająca, co będzie widoczne na pierwszy rzut okiem. To jeszcze nie wszystko…

Imagen 2 może renderować tekst w wielu językach, również tych niszowych, jak hindi, koreański i japoński, ale oczywiście też w języku angielskim czy hiszpańskim. W 2024 roku lista języków ma się wydłużyć, co na pewno wpłynie na szersze grono zainteresowanych użytkowników. Co więcej przy pomocy narzędzia możliwe jest nakładanie logo na istniejące obrazy. Jest też zdecydowanie bardziej inteligentne niż jego starszy brat. Potrafi zrozumieć bardziej złożone i zaawansowane polecenia.

Nie obyło się jednak bez sensacji. Google milczy w kwestii danych, których użyło do szkolenia Imagen 2. Nie jest do końca pewne, czy dostawcy GenAI mogą trenować model na publicznie dostępnych danych, które są nawet chronione prawem autorskim. Sprawa ta weszła już na ścieżkę sądową.

Gemini Pro od Google już w użytku

Dla klientów Google Cloud firma przygotowała dużo nowych ciekawych narzędzi. Dołącza do nich Gemini Pro, czyli lekka wersja wydajnego modelu Gemini. Obecnie jest dostępna dla użytkowników w publicznej wersji zapoznawczej w Vertex AI. Thomas Kurian, dyrektor generalny Google Cloud, podczas jednej z konferencji krótko wyjaśnił, czym właściwie jest Gemini:

Gemini to najnowocześniejszy, natywnie multimodalny model, który oferuje zaawansowane umiejętności rozumowania i kodowania (…) Teraz programiści będą mogli tworzyć na jego podstawie własne aplikacje.

Interfejs API Gemini Pro w Vertex akceptuje tekst jako dane wejściowe, generując tekst jako dane wyjściowe. Programiści mogą dostosować Gemini Pro do konkretnych kontekstów i przypadków użycia. Mają do dyspozycji wszystkie inne narzędzia dostępne dla pozostałych modeli hostowanych przez Vertex, w tym Google PaLM 2. Co więcej, Gemini Pro obsługuje też funkcję sprawdzania cytatów, która pozwala na weryfikację faktów poprzez zdefiniowanie ich źródeł.

Oczywiście nie ma nic za darmo i klienci Google zdążyli się już o tym przekonać. Przedsiębiorstwo zapewnia jednak, że Gemini Pro ma być relatywnie tanie, ponieważ chodzi o dostępność tego narzędzia dla wszystkich. Znamy już ceny. Dane wejściowe mają kosztować 0,0025 USD za znak, a dane wyjściowe 0,00005 USD za znak. Klienci Vertex AI mają jednak teraz możliwość przetestowania narzędzia za darmo, ten okres testowy nie będzie jednak trwał wiecznie.

AI Studio do tworzenia aplikacji i chatbotów

To ukłon w kierunku programistów, którzy dzięki AI Studio (wcześniej MarkerSuite) mogą tworzyć własne chatboty oparte na Gemini. Następnie dzięki kluczom API mogą korzystać z nich w swoich aplikacjach. Obecnie programiści mogą korzystać z narzędzia za darmo, a wersja płatna jest w planach na początek przyszłego roku, czyli czasu jest niewiele. Koszty mają nie być jednak zawrotne. Co ciekawe, bezpłatny limit wynosi aż 60 żądań na sekundę, co pozwala na realizację naprawdę ambitnych pomysłów.

Ale czym AI Studio różni się od Marker Suite? Na pewno jest bardziej treściwa i oferuje wsparcie dla modelu Gemini Pro i Gemini Pro Vision. To otwiera drzwi programistom do pracy zarówno z tekstem, jak i obrazem. Użytkownicy mogą wybierać swoje modele i dostrajać ustawienia jego bezpieczeństwa. Poza tym do dyspozycji programistów są różne przepływy pracy do wyboru – w formie swobodnej, strukturalnej i podpowiedzi na czacie. Jeanine Banks, wiceprezes i dyrektor generalna zespołów Google Developer X oraz szefowa ds. relacji z programistami mocno podkreśla, jak bardzo Google stawia na prężny rozwój w kierunku sztucznej inteligencji:

Mamy pomysł rozwoju z Google, w ramach którego możesz wejść, coś zbudować, faktycznie uruchomić, wdrożyć, pozwolić ludziom z niego korzystać i mieć ten hojny bezpłatny poziom. Ale dostarczamy także cały zestaw zestawów SDK, które umożliwiają programistom uruchamianie i tworzenie aplikacji za pomocą Gemini Pro, które można uruchomić praktycznie wszędzie, od zaplecza ze wsparciem dla Node.js i Pythona, po urządzenia mobilne z obsługą Java, Kotlin i Swift oraz oczywiście do Internetu za pomocą JavaScript.

Banks jest zdania, że Google jest na dobrej drodze, aby AI Studio stało się uniwersalnym i wszechstronnym narzędziem dla wszystkich programistów niezależnie od ich stopnia zaawansowania i umiejętności.

Duet AI for Developers konkurentem dla GitHub Copilot

Google to ambitny gigant technologiczny, który nie do końca godzi się z tym, że musi w niektórych aspektach korzystać z zewnętrznych narzędzi. No właśnie, dlatego aktywnie pracuje nad własnymi, aby być samowystarczalnym na każdej płaszczyźnie. W dużej mierze mu się to udaje, jednak wciąż nie jest pełnowymiarowym, kompletnym ekosystemem.

Wraz z końcem roku 2023 zaprezentował jednak swoje kolejne nowe dzieło. Tym razem jest to Duet AI for Developers, czyli pakiet wspomagający generowanie kodu opartego na sztucznej inteligencji. Prawdziwym, niedoścignionym liderem w tym temacie jest GitHub Copilot i Google pozostaje to uszanować, chociaż nie oznacza to, że nie może mieć swojego narzędzia o takim samym zastosowaniu. Firma podjęła współpracę z aż 25 partnerami udostępniającymi zbiory danych dla swoich platform w celu wsparcia programistów w budowaniu i rozwiązywaniu problemów i zastosowania. Połączenie sił ma zwiastować sukces. Richard Seroter z Google Cloud podczas małej konferencji powiedział:

Każdego dnia widzimy, że wciąż jest mnóstwo pracy, wciąż jest mnóstwo trudnych rzeczy związanych z oprogramowaniem. W jaki sposób sztuczna inteligencja może pomóc pozbyć się szablonów, czyli rzeczy, których nie lubimy robić? Jak ulepszyć kodowanie? To wiele z tego, do czego dążyliśmy. Jak zbudować coś w rodzaju asystenta AI, który dopasuje się do naszych programistów w zakresie narzędzi, z których korzystają, ale jednocześnie dotrze do niego trochę Google?

Zespół Google dostrzega ogromny potencjał w sztucznej inteligencji i ma mnóstwo pomysłów i planów, jak go odpowiednio wykorzystać. Tworząc Duet AI for Developers udowodnił, że ma zasoby, aby stać się samowystarczalnym środowiskiem technologicznym. Aktualnie wciąż jeszcze musi korzystać z zewnętrznych zasobów i robi to bardzo rozsądnie.

Najprawdopodobniej najbardziej przydatne dla Duet AI for Developers będą dokumentacja i źródła wiedzy od Datadog, JetBrains i LangChain. To właśnie one zapewnią m.in. informacje dotyczące tworzenia automatyzacji testów i naprawiania błędów w zabezpieczeniach. Na chwilę obecną Duet AI for Developers obsługuje 20 języków, w tym te najpopularniejsze, jak Java, JavaScript, Python, C i C++.

A co z ceną? Do końca 2024 roku można z narzędzia korzystać bezpłatnie, potem miesięczny koszt przy rocznym zakupie wynosić będzie 19 USD.

Rok 2023 Google może zaliczyć do naprawdę udanych. Ma na swoim koncie mnóstwo zrealizowanych projektów, które w kolejnym roku ma rozwijać i udoskonalać. Zacieśnił więzi ze sztuczną inteligencją, z którą polubił się już jakiś czas temu. Owocami tej przyjaźni są MedLM, Imagen 2 AI, Gemini Pro, AI Studio i Duet AI for Developers. Co przyniesie rok 2024? Na pewno Google nas jeszcze zaskoczy.

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej