Blog IT, Blog Marketing

Czemu służą zagadki logiczne w rekrutacji?

Czemu służą zagadki logiczne w rekrutacji?

Aleksandra Golenia , 27.10.2023 r.

Z artykułu dowiesz się:

  • Jaki jest cel stosowania zagadek logicznych w rekrutacji
  • Jak rozwiązywać łamigłówki podczas rozmowy rekrutacyjnej
  • Czego unikać przy rozwiązywaniu zagadek logicznych
  • Jakich zagadek możesz się spodziewać w trakcie rekrutacji

Nietypowa weryfikacja umiejętności kandydata, czyli zagadki logiczne

Przed rozmową kwalifikacyjną spodziewasz się raczej pytań dotyczących swojego dotychczasowego doświadczenia, umiejętności i perspektywy rozwoju. Tymczasem otrzymujesz zagadkę logiczną i zastanawiasz się, czy jesteś traktowany poważnie.

To jedna z taktyk rekrutacyjnych, która przestaje być pomału zaskoczeniem. Niektórzy opanowali już technikę radzenia sobie z rozwiązywaniem tego typu łamigłówek, inni nie mieli jeszcze okazji się w nich sprawdzić. Nieszablonowe pytania nie są jednak po to, aby rozładować napięcie podczas rozmowy rekrutacyjnej czy też próbą udowodnienia przez rekrutera jego dominującej pozycji. Mają one na celu sprawdzenie wielu cennych umiejętności, a czasem też wiedzy u kandydata. W CV często pojawiają się takie cechy, jak kreatywność, umiejętność radzenia sobie ze stresem, wielopłaszczyznowe myślenie czy też łatwość dostosowywania się do sytuacji. Zapewnienia jednak nie zawsze mają odzwierciedlenie w rzeczywistości, co dopiero weryfikuje się w trakcie pracy, czyli już po podpisaniu umowy z pracownikiem. Wtedy jest już za późno, ponieważ „do widzenia” po okresie próbnym, oznacza konieczność ponownej rekrutacji, a to związane jest z czasem i pieniędzmi. Rekruterzy coraz częściej próbują tego uniknąć. Wystarczy odpowiedź na pytanie – „jaka byłaby Twoja reakcja, gdybyś w sypialni pod łóżkiem zobaczył tygrysa?”, aby zweryfikować, czy kandydat potrafi szybko reagować na stresującą sytuację i potrafi wykazać się kreatywnością.

Zagadki logiczne w rekrutacji mają na celu rozwiązanie jeszcze jednego problemu. W szkole mamy podstawę programową i system nauczania. Rozwiązując zadania, mamy dobre i złe odpowiedzi, wszystko jest albo czarne albo białe i nie ma nic pomiędzy. Nikt nas nie uczy kreatywnego i samodzielnego myślenia, a raczej tego, co zrobić, aby zaliczyć test i dostać dobrą ocenę. Nie szukamy rozwiązań, a korzystamy z gotowych już schematów. To właśnie powoduje, że wiele osób ma problemy z konstruktywnym i twórczym myśleniem, a to bardzo cenna na rynek pracy umiejętność. Takie zagadki logiczne nie wymagają wiedzy encyklopedycznej, a sprytu i kreatywności.

Oczywiście są takie łamigłówki, w których już potrzeba nieco umiejętności z zakresu odpowiednich dziedzin. To zagadki matematyczne, chemiczne czy też geograficzne. Dostosowuje się je do branżyhttps://teamquest.pl/praca-w-it i stanowiska, na które prowadzona jest rekrutacja. Zazwyczaj sprawdzają podstawową wiedzę kandydata, ale w sposób bardzo nietypowy. To wymusza na nim koncentrację, selekcję informacji i walkę ze stresem.

Jak nie dać się zaskoczyć, czyli metody rozwiązywania zagadek logicznych w rekrutacji

Nigdy nie wiesz, czego się spodziewać po rozmowie rekrutacyjnej. Może być to bardzo formalne spotkanie, podczas którego będziesz mówił o sobie i zostaniesz zapoznany z firmą, albo nietypowa rozmowa, która będzie obfitowała w zagadki logiczne i zabawne dygresje. Wniosek? Musisz być gotowy na wszystko i właśnie z takim nastawieniem powinieneś iść na rozmowę rekrutacyjną. Załóż, że łamigłówki się pojawią. Oczywiście nie wiesz, jakie, ale już sama świadomość, że będzie sprawdzane Twoje logiczne i kreatywne myślenie, pomoże Ci uniknąć zaskoczenia i spoconych dłoni.

Zapewne Twoje powodzenie w znaczącym stopniu zależy od rodzaju zagadki logicznej – może być to zagadka matematyczna, z ograniczeniami polegająca na udowodnieniu czegoś lub dotycząca fikcyjnych sytuacji. Niezależnie od tego, z jaką łamigłówką w rekrutacji będziesz miał do czynienia, zawsze trzymaj się kilku podstawowych reguł.

Upewnij się, że rozumiesz zagadkę, wszystkie występujące w jej pojęcia i przynajmniej ogólny problem, jakiego dotyczy. Jeśli coś jest niejasne, lepiej dopytać, niż próbować wróżyć z fusów. Twoje szanse, że trafisz w punkt są w rękach losu. Nie ufaj przesadnie intuicji. Tak, ona zapewne już niejednokrotnie Ci pomogła, ale zastanów się, czy też Cię kiedyś nie zawiodła. I co, jest zupełnie nieomylna? No właśnie. Bardziej skoncentruj się na faktach, na tym, co już wiesz i co możesz z tym zrobić. Jeśli otrzymałeś zagadkę matematyczną, to zastanów się, czy jest w ogóle możliwe jej rozwiązanie, czy to właśnie nie ten typ łamigłówki, który sprawdza bardziej Twoją kreatywność niż konkretną wiedzę. Spójrz szerzej na problem, zdefiniuj wszystkie zmienne i ograniczenia, skoncentruj się na celu, a więc na tym, czego właściwie się od Ciebie oczekuje.

A co jeśli, nie potrafisz rozwiązać zagadki logicznej – czy lepiej strzelać z odpowiedzią czy przyznać się, że nie znasz odpowiedzi na zadane pytanie? To zależy od jego rodzaju. Jeśli rekruter zapytał Cię o to, jakim zwierzęciem byłeś w innym wcieleniu i dlaczego właśnie takim, to nie ma złej i dobrej odpowiedzi, a wiec zawsze udzielaj w takim przypadku odpowiedzi. Łamigłówki z zakresu wiedzy z konkretnej dziedziny to już nieco inna para kaloszy. Tutaj, jeśli nie znasz sposobu ich rozwiązania, to czasem lepiej jest odpuścić. Proszenie o pomoc w zadaniu wymaga odwagi, a to również bardzo cenna umiejętność.

Jakiej taktyki podczas rekrutacji lepiej nie obierać?

Nie wszystko Ci wypada podczas rozmowy rekrutacyjnej, ale to zapewne wiesz. Kiedy otrzymujesz zagadkę logiczną, najpierw jesteś zdezorientowany i potrzebujesz chwili, aby dojść do siebie. To ważny moment, kiedy przyda się wziąć kilka oddechów i zastanowić się nad celowością łamigłówki. Na pewno nie działaj pochopnie, nie wyrywaj się z odpowiedzią, która pierwsza wpadła Ci do głowy. Masz czas, a pośpiech jest tylko Twoim wrogiem i działa na Twoją niekorzyść. Nikt nie oczekuje od Ciebie, że będziesz odpowiedziami sypał jak z rękawa. Może właśnie chodzi o to, żeby się zastanowić, rozważyć kilka ewentualności, oddzielić ziarna od plew i dopiero podać to jedno, według Ciebie najlepsze rozwiązanie.

A co jeśli, Twoja odpowiedź nie jest prawidłowa albo Twoje zdanie nie zgadza się ze zdaniem komisji. Wtedy najczęściej pojawia się dyskusja i masz okazję, żeby się wykazać. Bądź pewny siebie, ale arogancję schowaj w kieszeń. Okaż szacunek swojemu rozmówcy i pokaż, że akceptujesz jego opinię, ale masz też swoją. Przydadzą Ci się solidne argumenty, które będziesz potrafił obronić. Jeśli w pewnym momencie Ci ich zabraknie, pozostaje Ci przyznać rację drugiej stronie i to wcale nie oznacza dla Ciebie przegranej. Czasem chodzi bardziej o samą rozmowę, a nie o wyłonienie z niej zwycięskiej strony.

Może się zdarzyć sytuacja, że zagadka będzie dotyczyła tematu, który jest Ci zupełnie obcy. Co więcej, może on być zupełnie niezwiązany z branżą i stanowiskiem, na które aplikujesz. Co wtedy? Nie staraj się za wszelką cenę udowodnić, że znasz się na rzeczy. Twój rozmówca jest dobrze przygotowany i szybko pozna, że nie jest Ci to najbliższy temat. Powiedz otwarcie, że to nie Twoja działka, ale chętnie poznasz rozwiązanie łamigłówki, co będzie dla Ciebie cenną lekcją. Wykaż zainteresowanie tematem, dzięki czemu Twoja osoba zostanie odebrana jako otwarta na nowe doświadczenia i ciekawa świata.

Sprawdź się! Rozwiąż zagadki logiczne stosowane w rekrutacji

Przed rozmową rekrutacyjną warto jest rozwiązać kilka łamigłówek. To taka rozgrzewka przed właściwym startem. Mamy dla Ciebie kilka zagadek, które nieco rozgrzeją Twój mózg.

Zagadka logiczna 1

Ile razy w ciągu doby wskazówki zegara się pokrywają ze sobą?

Odpowiedź: 22 razy

Zagadka logiczna 2

Chcesz wsiąść do pociągu z Londynu do Newcastle. Chciałbyś się dowiedzieć, czy w Newcastle pada deszcz. Dzwonisz więc do swoich 3 przyjaciół tam mieszkających. Każdy z nich ma 2/3 szans, że powie Ci prawdę i 1/3 szans, że Cię okłamie. Wszyscy odpowiedzieli, że w Newcastle pada deszcz. Jakie jest prawdopodobieństwo, że rzeczywiście tak jest?

Odpowiedź: 96% (Tak naprawdę potrzebujesz tylko jednego przyjaciela, który powie Ci prawdę. Obliczmy więc prawdopodobieństwo, że wszyscy kłamią: 1/3 x 1/3 x 1/3 = 1/27. Zatem to szansa 1 na 27. Szansa, że jeden z nich mówi prawdę, wynosi 26/27, czyli 96%.)

Zagadka logiczna 3

Ojciec Filipa ma czterech synów: Bartka, Michała, Tomka i…?

Odpowiedź: Filipa

Zagadka logiczna 4

Potrzebujesz wagi szalkowej do ważenia owoców i warzyw od 1 kg do 40 kg z dokładnością do 1 kg. Ile minimum odważników musisz użyć, aby zważyć produkty do 40 kg na tej wadze? Jakie to będą odważniki?

Odpowiedź: 1 kg, 3 kg, 9 kg i 27 kg

Zagadka logiczna 5

Pewien człowiek mieszkał w wieżowcu na 20 piętrze. Codzienne rano zjeżdżał windą na parter. Kiedy wracał do domu, dojeżdżał tylko do 15 piętra. Pozostałą drogę pokonywał schodami. Dlaczego?

Odpowiedź: Ten człowiek był za niski, żeby sięgnąć do przycisku 20 piętra. Oczywiście to pytanie z kilkoma wariantami odpowiedzi. Może masz jakiś inny pomysł?

Rozmowie kwalifikacyjnej zawsze towarzyszy stres, a czasem potęgują go jeszcze nietypowe pytania. Po co to wszystko? A no po to, że nikt nie chce kupować kota w worku i zanim zaprosi do swojej firmy odpowiednią osobę, to chce ją sprawdzić i wcale nie musi tego robić w sztampowy sposób. Łamigłówki logiczne w rekrutacji to też szansa dla Ciebie, aby wykazać się kreatywnością, nieszablonowym myśleniem i umiejętnością radzenia sobie w trudnych sytuacjach. Do rozwiązania większości takich zagadek wcale nie potrzebujesz specjalistycznej wiedzy.

Powodzenia!

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej