Blog IT, Blog Marketing

Programowanie w Excelu stało się rzeczywistością…na początek w Pythonie!

Programowanie w Excelu stało się rzeczywistością…na początek w Pythonie!

Aleksandra Golenia , 26.09.2023 r.

Z artykułu dowiesz się:

  • Czym Python zasłużył sobie na uwagę Microsoft
  • Jak Python funkcjonuje w Excelu
  • Kto najbardziej skorzysta na Pythonie w Excelu
  • Jakie możliwości zyskuje użytkownik dzięki Pythonowi w Excelu
  • Czy Python jest dostępny dla wszystkich użytkowników Excela

Python łakomym kąskiem dla Microsoftu

Ale właściwie dlaczego Python, Panie Satya Nadella? Odpowiedź wydaje się być oczywistą – ponieważ jest to obecnie najpopularniejszy język programowania, tak wynika m.in. z aktualnego rankingu Tiobe i wielu innych. Python po prostu obecnie dominuje nad innymi językami, a początkujący i już doświadczeni programiści rzucają się na niego niczym wygłodniałe zwierzę na dobry kawałek mięsa. W Pythonie jest to coś, co przyciąga programistów i tych, którzy chcą programować, a jeszcze nie potrafią. Powstał w latach 90. i z każdym kolejnym rokiem coraz bardziej zaznaczał swoją obecność na arenie informatycznej. Utarł nosa takim językom, jak Java i C#, które musiały mu ustąpić zaszczytne miejsce lidera. Dla Satya Nadella było więc oczywiste, że jeśli ma z jakimś językiem zintegrować Excel, to będzie to właśnie Python.

Jest to jeden z najbardziej wszechstronnych języków. Powstał z zamysłem, że ma być on językiem do ogólnego przeznaczenia. Cechuje się prostą składnią, a więc łatwo się go zarówno czyta, jak i pisze. Jest idealny dla początkujących programistów, którzy dopiero raczkują w tym środowisku i uczą się pisać kody. Python może być dla nich takim ringiem treningowym, ale również później głównym obszarem ich działań. Python może pochwalić się też bogatym portfolio bibliotek, które znacząco ułatwiają pracę nad większymi projektami. Należą do nich m.in. Pandas, Django i SciPy. Niektórzy jednak zarzucają mu, że jest wolny. Czy to prawda? I tak i nie, a to dlatego, że trzeba się zastanowić, na ile ta szybkość ma w ogóle znaczenie. Na Pythonie pracuje się bardzo szybko, produktywność programistów piszących w tym języku jest na rekordowo wysokim poziomie. Właśnie dlatego można zaakceptować fakt, że czas uruchamiania CPU jest stosunkowo długi. Ostatecznie Python i tak wychodzi na swoje.

Z Pythonem pracują różni specjaliści IT, ponieważ można z nim zrobić naprawdę dużo. Korzystają z niego web developerzy, jest świetny przy analizie danych, a także przy jego pomocy można zautomatyzować wiele powtarzalnych procesów. Co więcej, Python doskonale odnajduje się w środowisku AI. Pozwala na tworzenie algorytmów, które szybko się uczą, nabierają doświadczenia i tym samym mogą poprawiać się automatycznie. Jest więc wiele powodów, dla których Microsoft postanowił uruchomić w Excelu Pythona, który się szybko rozkręca w środowisku Office.

Python zadomawia się w Excelu

Excel od samego początku swojego istnienia zmieniał sposób, w jaki ludzie organizowali i analizowali dane. Od teraz będzie to robił jeszcze skuteczniej. Obecność Pythona w Excelu pozwala na łączenie analiz języka programowania z programem Excel w jednym skoroszycie, bez konieczności dodatkowych konfiguracji. Wystarczy bezpośrednio do komórki wpisać Python, aby wszelkie obliczenia zostały wykonane w chmurze Microsoft. Następnie wyniki są zwracane do arkusza wraz ze wszystkimi wizualizacjami i wykresami. Proste, prawda?

Czy każdy może skorzystać z Pythona w Excelu? Nie do końca, ponieważ jest to projekt w fazie rozwoju. Obecnie jest udostępniony w wersji publicznej dla uczestników Microsoft 365 Insiders, którzy korzystają z kanału beta w programie Excel.

Uruchomienie Pythona w Excelu nie byłoby jednak możliwe, a na pewno nie w takim zakresie, gdyby nie współpraca z dostawcą repozytoriów języków Anaconda. W programie Excel Python wykorzystuje dystrybucję Anaconda na platformie Azure, która zapewnia dostęp do najpopularniejszych bibliotek języka Python. Jak podkreślił dyrektor generalny i współzałożyciel Anacondy, Peter Wang:

Jestem podekscytowany możliwością ogłoszenia integracji Anaconda Distribution for Python z Microsoft Excel – to ogromny przełom, który zmieni przepływ pracy milionów użytkowników Excela na całym świecie.

A jak to wygląda w praktyce?

Kod języka Python działa we własnym izolowanym kontenerze funkcji hypervisor przy użyciu usługi Azure Container Instances. Oprócz tego wykorzystywany jest do tego bezpieczny łańcuch dostaw oprogramowania, a to wszystko dla ochrony prywatności danych użytkownika. Dane ze skoroszytu wysyłane są jedynie za pomocą odpowiedniej funkcji xl() języka Python. Dane wyjściowe z kolei zwraca się za pośrednictwem funkcji =PY() programu Excel. Dobrze pomyślane, prawda? Cała procedura jest łatwa, intuicyjna i bezpieczna.

Python w Excelu dla analityków i zespołów

Z Excela korzystają miliony użytkowników na całym świecie. Jest to podstawowe narzędzie, którego znajomość jest wymagana w pracy biurowej i korporacyjnej. Trudno sobie wyobrazić wykonywanie skomplikowanych obliczeń za pomocą zwykłego kalkulatora. Excel znacząco przyspiesza pracę, oferując długą listę formuł. W Excelu powstają wykresy i tabele przestawne, które ułatwiają wizualizację i analizę danych. Python pojawiając się w Excelu, znacząco poszerzył jego możliwości. Od teraz w arkuszu kalkulacyjnym można czyścić dane, korzystać z uczenia maszynowego i analizy predykcyjnej. Dzięki dodatkowi Power Query z łatwością można przenosić dane zewnętrzne do języka Python. Poza tym Python wykazuje zgodność z powszechnie znanymi narzędziami, jak formuły czy wykresy w Excelu. Analitycy mogą teraz za pośrednictwem Excela przeprowadzać obszerną analizę danych, wizualizować i kreować dane, łatwo je importować, a także korzystać z zaawansowanych narzędzi do uczenia maszynowego.

Microsoft tym razem również pomyślał o pracy zespołowej. Python w Excelu chwalą przedsiębiorstwa, w których ważna jest sprawna wymiana informacji oraz współpraca w świecie wirtualnym. Użytkownicy mogą udostępniać skoroszyty za pośrednictwem takich narzędzi, jak Microsoft Teams i Microsoft Outlook. Na te zalety Pythona w Excelu zwrócił uwagę m.in. Greg Barnes, dyrektor wykonawczy ds. danych i analityki McKinney:

Możliwość uruchomienia języka Python w programie Excel upraszcza przepływ pracy raportowania firmy McKinney. Zwykliśmy manipulować strukturami danych, filtrować i agregować dane w notatniku Jupyter oraz tworzyć wizualizacje w programie Excel. Teraz możemy zarządzać całym przepływem pracy w Excelu. Dzięki temu Excel stanie się znacznie potężniejszy, a Python stanie się bardziej dostępny w całej organizacji. Obsługa języka Python to najbardziej ekscytująca aktualizacja programu Excel w mojej karierze!

Jak wykorzystać Pythona w Excelu?

Na wiele sposobów, a analitycy danych mają naprawdę szerokie pole manewru. Python w Excelu pozwala na tworzenie zaawansowanych wizualizacji, a to za sprawą dobrze znanych bibliotek, jak seaborn i Matplotlib. Dzięki temu powstają wykresy liniowe, konwencjonalne wykresy słupkowe, ale i mapy cieplne oraz wykresy skrzypcowe. Jeśli zaś wykorzystamy takie biblioteki, jak slatsmodels i scikit-learn, to możliwe będzie zastosowanie uczenia maszynowego i technik prognozowania.

Pojawienie się Pythona w Excelu uruchomiło ponadto przydatną funkcję czyszczenia danych. W szybki i łatwy sposób zlokalizujesz brakujące wartości i usuniesz duplikaty. Pewnych rzeczy, braków i mankamentów nie może dostrzec ludzkie oko, szczególnie jeśli arkusz jest wyjątkowo rozbudowany i zawiera szereg szczegółowych danych.

Połączenie Excela z Pythonem przyniosło szereg korzyści w pracy z danymi:

  • Szybka i bezproblemowa analiza danych bez konieczności korzystania z dodatkowych rozszerzeń i konfiguracji
  • Łatwy import danych z zewnątrz bezpośrednio do skryptów Pythona znajdujących się w Excelu
  • Rozbudowane wizualizacje danych, co pozwala na bardziej przejrzystą prezentację wyników i analiz
  • Dostęp do zaawansowanych narzędzi do uczenia maszynowego

Chcesz zacząć?

Microsoft nie rzuca się jednak na głęboką wodę, a swój projekt rozwija powoli. Nie każdy użytkownik może obecnie skorzystać z funkcji Pythona w swoim Excelu. Jest ona dostępna jedynie dla uczestników programu Microsoft 365 Insider Program, z subskrypcją Microsoft 365. Na chwilę obecną Python w Excelu został uruchomiony w wersji public preview, ale po zakończeniu tego etapu najprawdopodobniej niektóre funkcje zostaną zablokowane i będzie można z nich korzystać jedynie po zakupie licencji.

Excel już nigdy nie będzie taki, jak kiedyś. Teraz to potężne narzędzie, które pozwala na jeszcze bardziej precyzyjną i skuteczną analizę danych. Połączył siły z Pythonem i póki co wychodzi mu to na dobre. Niestety, obecnie nie wszyscy mogą to sprawdzić, ale jak zapewnia Microsoft, w przyszłości ma się to zmienić. Może kodowanie stanie się naszą codziennością, podobnie jak wpisywanie danych w tabelach arkusza kalkulacyjnego…

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej