Blog IT, Blog Marketing

Jak się wyróżnić i zdobyć pracę na rynku pracodawcy?

Jak się wyróżnić i zdobyć pracę na rynku pracodawcy?

Joanna Wasiak , 21.04.2023 r.

Konkurencja wśród młodych ludzi, którzy szukają pracy w IT z roku na rok jest coraz większa. Trudno się dziwić, rynek IT rozrasta się oraz zachęca do zmiany branży lub studiów kierunkowych atrakcyjnymi warunkami pracy. Wzrost osób starających się o pracę w branży technologicznej obecnie mierzy się z recesją na rynku pracodawcy. Dostać się na wymarzone stanowisko jest znacznie trudniej niż jeszcze kilka lat temu. Jak się wyróżnić i zdobyć pracę na rynku pracodawcy?

W artykule wymieniono:

  • Czym jest rynek pracodawcy i dlaczego wciąż szef stawia warunki?
  • 1. Rozwijaj swoje portfolio
  • 2. Skorzystaj z opcji płatnego stażu dla studentów i absolwentów
  • 3. Szlifuj umiejętności miękkie
  • 4. Szukaj rozwojowych perspektyw

Czym jest rynek pracodawcy i dlaczego wciąż szef stawia warunki?

Niedługo przed pandemią w Polsce zaczynał powoli rozwijać się rynek pracownika, w którym to oni w pewien sposób decydowali o warunkach swojej pracy. Kryzys spowodowany pandemią, liczne zwolnienia, wojna za wschodnią granicą i inne czynniki doprowadziły do masowych zwolnień, a co za tym idzie, ponownego rozkwitu rynku pracodawcy. Co to oznacza w praktyce? Zmniejszenie puli wyboru dla osób, które szukają konkretnej pracy oraz zwiększenie liczby kandydatów przypadających na jedno miejsce.

Nie są to dobre wiadomości dla osób, które dopiero niebawem wejdą na rynek pracy i będą szukały swojej pierwszej możliwości zarobkowej. Jak sobie poradzić na rynku pracownika i dostać pracę, która spełni oczekiwania?

1. Rozwijaj swoje portfolio

Niezależnie od branży, w jakiej chcesz pracować, jeszcze w trakcie studiów łap pierwsze doświadczenia. Jeśli piszesz, to pochwal się zleceniami, może stroną internetową. Studiujesz kierunki techniczne? Łap swoje pierwsze zlecenia na kod. Takie projekty pokażą przyszłemu pracodawcy, że masz za sobą pierwsze doświadczenia z tematem, a niestety, rynek pracodawcy wymaga tego, by nawet na stanowisku juniora mieć za sobą już przynajmniej półroczne doświadczenie zawodowe.

2. Skorzystaj z opcji płatnego stażu dla studentów i absolwentów

Płatne staże dla studentów i absolwentów uczelni technicznych to świetne przygotowanie do zawodu. Zakładają, że podstawową wiedzę i umiejętności zdobędziesz już na studiach, dlatego są nastawione na czystą praktykę. Takie staże nie sprawdzą się w przypadku osób, które nie mają jeszcze żadnego doświadczenia nawet w projektach niekomercyjnych. Co możesz zdobyć na stażu absolwenckim? Pierwsze zawodowe kroki do przyszłej kariery w konkretnej dziedzinie oraz pracę – część staży kończy się zatrudnieniem i współpracą na dłuższy okres.

3. Szlifuj umiejętności miękkie

Nie tylko umiejętności techniczne liczą się w rekrutacji. Obecny trend wskazuje na to, by szlifować umiejętności miękkie, które przydadzą się w pracy zespołowej, ale też w wykonywaniu swoich codziennych obowiązków. Umiejętności miękkie, które warto w sobie rozwijać, to odporność na stres, na presję, elastyczność, umiejętność pracy zespołowej, a więc i empatyczne słuchanie, i umiejętności negocjacyjne, umiejętności rozwiązywania problemów itd.

4. Szukaj rozwojowych perspektyw

Nawet jeśli nie masz jeszcze doświadczenia zawodowego, ale interesujesz się AI lub cyberbezpieczeństwem, to Twoje szanse na znalezienie pracy w IT wzrosną. To są jedne z kilku obszarów, które obecnie są bardzo świeże i rozwojowe, dlatego warto poświęcić swój czas na rozeznanie trendów rynkowych, wybrać interesujący Cię temat i próbować zgłębiać wiedzę, To sprawi, że masz szansę wyróżnić się na rynku pracodawcy i dostać wymarzoną posadę.

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej