Blog IT, Blog Marketing

Jak wygląda live coding na rozmowie rekrutacyjnej w IT?

Jak wygląda live coding na rozmowie rekrutacyjnej w IT?

Joanna Wasiak , 12.04.2023 r.

Rozmowy rekrutacyjne do IT różni się od każdej innej branży właśnie przez live coding, czyli część sprawdzającą Twoje przygotowanie techniczne, najczęściej na żywo. Wiedzę techniczną można sprawdzać w różny sposób, czasem wykorzystuje się do tego narzędzia, czasem opracowuje wewnętrzny szablon rozmów kwalifikacyjnych. Jak wygląda live coding na rozmowie rekrutacyjnej w IT i jak się do niego przygotować? Dowiesz się, czytając dzisiejszy artykuł.

W artykule wymieniono:

  • Jak wygląda live coding w IT?
  • Jak przygotować się do live codingu?

Jak wygląda live coding w IT?

Live coding to nic innego jak programowanie na żywo. Osoba, która zadaje konkretne zadania techniczne do rozwiązania, będzie weryfikowała poprawność Twojego toku myślenia, precyzję wypowiedzi i ogólny wynik. Jest to jedna z najbardziej stresujących części rozmowy kwalifikacyjnej, zwłaszcza dla świeżaków, którzy nie mają jeszcze podobnych doświadczeń.

Po co się korzysta z tej formy sprawdzania wiedzy? Technical interview, czyli rozmowa techniczna ma na celu sprawdzenie faktycznej wiedzy technicznej kandydata, wymaganej na konkretnym stanowisku. To dobry sprawdzian dla tych, którzy lubią trochę ubarwić swoje CV.

Jak wygląda live coding? Osoba oddelegowana do przeprowadzenia rozmowy technicznej przygotowuje dla kandydata zadanie do wykonania w czasie rzeczywistym. Ma na to określony czas – najczęściej 30-45 minut. Kandydat powinien dokładnie opisywać, co robi, dlaczego w ten sposób, a także zadawać pytania w razie niejasności. Po ukończonym zadaniu w ciągu maksymalnie 7 dni powinien dostać feedback z rozmowy.

Obecnie często wykorzystuje się narzędzia do live codingu online, takie jak CoderPad czy Codebyte. Dzięki temu kandydat nie musi osobiście stawiać się w biurze na rozmowę techniczną, wystarczy mu połączenie sieciowe, mikrofon i kamerka.

Jak przygotować się do live codingu?

Pierwszą rzeczą, jaką powinien zrobić kandydat na rozmowie rekrutacyjnej IT, to spytać rekrutera, jak wygląda cały proces rekrutacyjny. Dowie się wówczas, z jakiej formy technical interview korzysta przyszły pracodawca (np. live coding, programowanie w parach, szablon konkretnych pytań w formie testu) i jak się przygotować do technicznej części rozmowy o pracę. Co więcej, wbrew wszelkim zapewnieniom, że do IT dostać się łatwo, jeśli już ma się wyrobioną pozycję mida lub seniora, nawet osoby na tych stanowiskach powinny się dobrze przygotować przed live codingiem, bo w ich przypadku będzie zdecydowanie bardziej skomplikowany, niż na stanowiskach juniorskich. Warto zacząć od dokładnej analizy wymagań na stanowisko, na które się ubiegasz i przygotowania się do rozmowy technicznej pod tym kątem.

Dzień przed nie powtarzaj zagadnień, nie oglądaj filmików z rozmowami rekrutacyjnymi ani nie myśl o nadchodzącej rekrutacji. Każda rozmowa techniczna, bez względu na jej zakończenie i feedback, powinna być dla Ciebie cenną lekcją. To normalne, że nawet najbardziej doświadczonemu programiście może się zdarzyć stresujący moment, w którym popełni jakiś błąd. Pamiętaj jednak, że analizując wszystkie etapy rozwiązania zadania technicznego, możesz ów błąd wychwycić i poprawić.

Do rozwiązywania zadań na live codingu przyda się metoda małych kroków – rozwiązuj je etapami, objaśniaj dokładnie, co robisz w danym momencie i dlaczego oraz upewnij się, że każdy etap jest zakończony, zanim przejdziesz do kolejnego. Live coding sprawdza nie tylko Twoją wiedzę i umiejętności, ale przede wszystkim analityczne i logiczne myślenie, umiejętność wyciągania wniosków oraz odporność na presję i zasób technicznego słownictwa.

Pamiętaj, że live coding dopuszcza Twoje językowe zająknięcia, zastanawiania się, zmianę wpisanego kodu na inne rozwiązanie. To nie jest sztywna rozmowa, w której wszystko podlega ocenie i nie możesz zadawać pytań, ani zmieniać wcześniej wpisanych elementów. Z drugiej strony, to wciąż rozmowa formalna, dlatego obowiązuje język formalny oraz precyzja wypowiedzi.

Trzymamy za Ciebie kciuki!

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej