Blog IT, Blog Marketing

Project manager – wszystko, co warto wiedzieć?

Project manager – wszystko, co warto wiedzieć?

Joanna Wasiak , 10.03.2023 r.

Project manager to osoba, na której spoczywa duża odpowiedzialność. Nawet jeśli zarobki kuszą Cię sporymi sumami, jeśli nie masz w sobie wyćwiczonej odporności na presję i umiejętności zarządzania ludźmi, to wypalisz się już po kilku tygodniach, bo frustracja Cię przygniecie. Co więcej, możesz też nie mieć w sobie na tyle cierpliwości, by podjąć owocne negocjacje z klientem. Co warto wiedzieć, zanim zaczniesz ubiegać się o stanowisko Project Managera?

W artykule wymieniono:

  • Czym zajmuje się PM?
  • Rola Project Managera w IT
  • Jak zacząć karierę Project Managera?
  • Jak wyglądają zarobki Project Managera?

Testing Engineer 5G (m/w/d) 4500 - 6500 EUR

München
Aplikuj

Development Engineer FPGA (m/w/d) 4500 - 6500 EUR

München
Aplikuj

Czym zajmuje się PM?

Project Manager, jak sama nazwa wskazuje, zarządza projektem. W praktyce oznacza to zarządzanie wszystkimi zespołami projektowymi, które biorą w nim udział, a więc: zespołem programistów, testerów, marketingowców, copywriterów, wszystkich, którzy pełnią jakąkolwiek funkcję w projekcie, by mógł zostać przeprowadzony zgodnie z oczekiwaniami użytkownika końcowego (którym najczęściej jest klient).

To właśnie Project Manager podejmuje negocjacje z klientem, gdy w projekcie coś pójdzie nie tak. Od umiejętności jego zarządzania ludźmi zależy powodzenie projektu i finalizacja wszystkich jego etapów. To nie tylko nadzorowanie pracy zespołowej, ale również delegowanie zadań, tworzenie strategii komunikacyjnej, strategii marketingowej, budżetowanie projektu, dbanie o dokumentację projektową, taką jak raportowanie i sprawozdania z każdego etapu, a także opracowywanie biznesplanów. To właśnie Project Manager zajmuje się motywacją zespołów, negocjacjami z klientem, na nim też leży odpowiedzialność za znalezienie rozwiązania problemów, które się pojawią.

Rola Project Managera w IT

Project Manager w IT również nadzoruje zespoły projektowe, jednak wydaje się, że można dużo łatwiej zostać PM-em w tym sektorze. Wystarczy Ci kilka lat doświadczenia pracy w zespole projektowym, znajomość Kanbana, Jiry, Scruma, Agile’a i odbycie kilku szkoleń, które będą pomocne, przy obejmowaniu tego stanowiska. Co więcej, PM w IT również zarobi znacznie więcej niż w innej branży, dlatego chętnych na to stanowisko nie brakuje. Karierę IT Project Managera możesz rozpocząć od stanowiska juniora, następnie awansując aż na najwyższe stanowisko, w ciągu kilku lat. Co jest ważne, na stanowisku PM Managera w IT powinieneś znać technologie używane w projecie oraz rozumieć, w jaki sposób produkt, za który jesteś odpowiedzialny, ma działać w praktyce.

Jak zacząć karierę Project Managera?

Możesz rozpocząć swoją karierę PM-a od studiów z zarządzania projektami. Jeśli jednak już jesteś dawno po studiach, możesz wybrać się na studia doszkalające – podyplomowe – lub skorzystać ze szkoleń na project managera, które są dość popularne, ze względu na certyfikaty CAPM lub PMP, które liczą się w branży. Możesz też spróbować nauki na własną rękę lub jeszcze lepiej – brać udział w zespołach projektowych, by zobaczyć, jak wygląda praca PM-a i czy rzeczywiście w tę stronę chciałbyś pokierować swoją ścieżkę zawodową.

Jak wyglądają zarobki Project Managera?

Różnią się w zależności od stanowiska, doświadczenia, ale i branży. Przeciętne wynagrodzenie PM-a to ok. 7000 zł brutto. Najbardziej doświadczeni kierownicy projektu zgarniają nawet 13.000 zł brutto. Mowa jednak o branżach poza IT. Jak wyglądają zarobki Project Managera w IT? W zależności od stanowiska, Zarobki PM-a w IT mogą wynosić od 11.600-15.600 zł brutto. Co oznacza, że rzeczywiście lepsze zarobki mają PM-owie w IT. Ze względu na to, że popyt na to stanowisko jest dość duży, trzeba uważnie śledzić ogłoszenia i nastawić się na cierpliwość w rywalizacji z konkurencją.

Programista SQL 15000 - 17000 PLN

Warszawa
Aplikuj

Senior PHP Developer

Praca zdalna
Aplikuj

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej